Kokemuksia Nordic Shape- Klinikasta?
Kyseinen klinikka on joutunut sulkemaan ovensa, koska potilasturvallisuudessa havaittu vakavia puutteita. Ilmeisesti käytetty vanhentuneita ja laittomia lääkkeitä. Laiteturvallisuudessakin ollut puutteita.
Kommentit (3)
Kävin Espoon Nordicshapessa ensimmäistä kertaa joskus loppu vuodesta 2018 tai alku vuodesta 2019, siellä oli ainoastaan Taina johtavana sairaanhoitajana joka teki laserit ja pistokset, ja muistaakseni 2 tai 3 kosmetologia. Kaula ja dekoltee alue laseroitiin Tainalla ja hyvä tuli, ja laitettiin kosteuttavia Profhilo-pistoksia alakasvoihin. Tuotteen paketti ja sinetti avattiin edessäni ennen hoitoa, ja näin että päivämäärä oli 2 vuotta vielä voimassa. Kävin noilla kosmetologeilla ja tekivät uskomatonta jälkeä mikrohiontoineen ja happohoitoineen, tietääkseni Taina ja kosmetologien porukka tuli Helsingin Siluetilta tuonne töihin.
Yllättäen, ja tietääkseni aivan eri alalla ollut poikansa tuli sinne toimariksi, tämä joka lähinnä "tunnettu suositun bloggaajan miehenä". Bloggaaja kelle pumpattu täytteillä valtavan kokoiset tekohuulet. Yritys alkoi keskittyä someen jossa arvottiin seuraajille ilmaisia huulitäytteitä! En saanut aikaa kosmetologilleni, ja kävi ilmi että lähtenyt, ja toinen lähti perässä. Tilasin ajan eräälle uudelle kosmetologille, joka teki kasvoihini mustelmat mikrohiontalaitteella kun veti imun liian tehokkaalle vaihteelle, minkä jälkeen yritti poistaa mustapääneulalla kasvoissani olevaa pientä luomea, luullen sitä finniksi! Luomi veresti ja kutisi pitkään. Otin vielä aiemmin mainitut pistokset ja lisäksi kokeeksi vähän botoxia silmäkulmiin ja hyvä tuli, vaikka tuon jälkeen lakkasin käymästä kun tuntui siltä ettei minusta enää välitetty asiakkaana, vaan nähtiin liukuhihnatyön tuottona.
Tuon kaiken jälkeen toimari järjesti vielä Katiskahuumeringistä tunnetun Seiskan julkimon Sofia Belörfin klinikan esikuvaksi! Millainen ihminen ottaa pestiin ja yrityksen edustajaksi kokaiini huumetuomitun rikollisen, miettikää? Henkilön kenen kasvot oli ennestään pilattu monilla klinikoilla, eri maissa ja ties millä aineilla. Noihin aikoihin keskustelupalstoilla ihmeteltiin "Rossin pistosnaaama mannekiinin valintaa erittäin huonona klinikan käyntikorttina" ja kun somevideoiden perusteella syötti sitä yrityslounailla Esplanadin hienoimmissa lounasravintoloissa, siihen pistettiin kaiken maailman piikit ja kiinalaiskoneen sähköiskut mahaan jotta saisi sixpäckin. Katiskan rikossarjoja tehnyt tuotantoyhtiö järjesti sille klinikka-aikaa tuolla, ja lisää hoitoja. Täytteitä poistettiin ja lisättiin, botoxia tykitettiin olan takaa, ja sai kassit ja pussit täyteen kallista ilmaiskosmetiikkaa. Hintoja kuulemma nostettiin, sillä mitä enemmän klinikalla mielistelivät julkkiksia ja missejä, sitä suurempia summia me tavikset jouduttiin pulittaa.
Ilmeisesti monet asiakkaat äänestivät jaloillaan noihin aikoihin, vaihtoivat klinikoita ja hoitoloita, koska miten tuollaista somepelleilyä voi enää ottaa vakavasti?
Minulla ei ole mitään ilmoitettavaa minnekään viranomaistahon suuntaan, koska en siellä enää käynyt, mutta jäi karmiva tunne kun luin viime aikojen uutiset ja kaikki laiminlyönnit ja mietin jos itselleni olisi tapahtunut jotain ja lapseni jääneet ilman äitiä. Voimia kaikille niille ketkä ovat joutuneet ja joutuvat elää tuon kanssa, ja ehkä maksaneet itsensä kipeiksi ja ottaneet korkeakorkoista velkaakin!
Ei ole todellista, ja paljonko tällaisia mestoja mahtaa vielä olla Suomessa, ilman valvontaa??!?!?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012129298.html
"Työntekijä yritti sujauttaa kielletyt aineet taskuunsa, kun viranomaiset saapuivat paikalle
Tarkastuksella havaittiin, että klinikalla oli otettu käyttöön henkilökohtaisella lääkemääräyksellä ostettuja lääkkeitä.
Lisäksi tiloista löytyi henkilökohtaisella määräyksellä hankittuja allergia- ja kipulääkkeitä sekä allergisen reaktion hoitamiseen tarkoitettu Epipen-piikki.
Lisäksi tiloissa oli viranomaisten mukaan tehty luvattomia laserhoitoja, kuten tatuointien ja ihokarvojen poistoa.
Yhden hoitotuolin päällä oli sähköinen patja, jota on voitu käyttää potilaiden lämmittämiseen. Lämpöpatjan sähköjohdon suojakuori oli rikki patjaan menevästä johdon päästä ja sen sähköjohdot olivat näkyvillä.
– Tämä muodostaa sähköiskuvaaran ja siten potilasturvallisuusriskin, todetaan raportissa."
Olen käynyt pari krt, omistajalla Tainalla käsittelyssä, tykkäsin ja sain mielestä hyvää ja asiantuntevaa palvelua. Olin tyytyväinen. Tästä on nyt muutama vuosi aikaa. Toki nuo ilmi tulleet seikat on sellaisia jotka eivät asiakkaalle ulkoapäin näy :/