Nyt vastaa pääministeri Orpo: En se minä ollut, yhteinen päätös, suut suppuun, ehdollinen päätös, saa muutkin hakea!
Pääministeri on vastannut Harry Harkimon kirjalliseen kysymykseen Garden Helsingin kohutuesta.
Pääministeri Petteri Orpo (kok) ei edelleenkään kerro julkisuuteen henkilötasolla, kuka esitti Garden Helsinki -hallihankkeelle 35 miljoonan euron ehdollista valtiontukea tai kuka teki päätöksen asiasta.
Orpon vastaus on samanlainen kuin mitä pääministeriltä kuultiin taannoin tiedotustilaisuudessa. Pääministeri ei vastaa kysymyksiin päätöksenteosta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9e88bcc9-707f-430a-8af5-eacf0f1c5…
Aivan mahtavaa. Hienoa demokratian halveksuntaa.
Kommentit (23)
Eikö Suomessa muka ole mitään lakia, joka kieltää ministereitä valehtelemasta kansanedustajalle edes kirjalliseen kysymykseen vastatessaan? Kai tuosta nyt jokin sanktio täytyy olla vai voiko Suomessa kerran valittu poliitikko perseillä ja nasseilla neljä vuotta aivan miten lystää ilman vastuuta mistään?
Kaikki haluaa rahaa ja tärkeän tittelin. Kukaan ei halua vastuuta.
Vierailija kirjoitti:
Eikö Suomessa muka ole mitään lakia, joka kieltää ministereitä valehtelemasta kansanedustajalle edes kirjalliseen kysymykseen vastatessaan? Kai tuosta nyt jokin sanktio täytyy olla vai voiko Suomessa kerran valittu poliitikko perseillä ja nasseilla neljä vuotta aivan miten lystää ilman vastuuta mistään?
Suomessa on perustuslaki, joka edellyttää, että ministeri on rehelliseksi tunnettu, mutta kukaan ei valvo, että lakia noudatetaan.
Kokoomukselle maistuu korruptio ja siinä sivussa persuministeri rikkoo taas perustuslakia, kun hän puuttuu poliittisena päättäjänä siihen, mitä tieteessä saa tutkia ja mitä ei. Hän nimenomaan puuttuu yksittäisiin tieteellisiin tutkimuksiin, koska ei pidä joko tutkimusten aiheesta tai niiden tekijästä.
Tällä vaalikaudella kokoomus on lapioinut rahaa yksityisille terveysjäteille, mutta on samalla jättänyt tekemättä arvion siitä, onko rahan lapioimisesta mitään hyötyä muille kuin terveysjättien omistajille.
Orpo jatkaa vastuun pakoilua. Ihan vaan issekseen kato eteni se hanke. Ei tämä ole kenenkään syy. Ihan normaalia kokoomuksen toimintaa ei tässä ole mitään uutta tai ihmeellistä. Hajaantukaa kun mitään ei ole tapahtunut. Normaali kuppaus josta nyt nousi aivan turhaa kohua.
Eiväthän he edes hakemusta tehneet eli virallisesti hakeneet. Urpo-Orpo vois pitää jo turpansa kiinni.
Vierailija kirjoitti:
Tällä vaalikaudella kokoomus on lapioinut rahaa yksityisille terveysjäteille, mutta on samalla jättänyt tekemättä arvion siitä, onko rahan lapioimisesta mitään hyötyä muille kuin terveysjättien omistajille.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/keskustan-katainen-mikali-suunnitelman…
Seuraavaksi Petteri aikoo sivuuttaa eduskunnan ja paskoa Suomen metsätalouden pariksikymmeneksi vuodeksi. Satojen miljoonien eurojen kustannukset vuosittain pelkästään siksi, että hallitus ei suostu kuuntelemaan asiantuntijoita.
Vierailija kirjoitti:
Eiväthän he edes hakemusta tehneet eli virallisesti hakeneet. Urpo-Orpo vois pitää jo turpansa kiinni.
Valtiovarainministeriön luovuttamasta aineistosta ilmenee, että Garden Helsingin ”hakemus” oli tosiasiassa lainatakausta koskeva sivun mittainen pätkä diaesityksessä. ”Hakemus” on otsikoltaan ”esitys valtiolle” ja sisältää hankkeen perustietoja. Osa tiedoista on peitetty liikesalaisuuksin vedoten.
Esityksessä esitetään, että valtio antaisi 110 miljoonan euron suuruisen ehdollisen lainatakauksen areenan omistavan kiinteistöyhtiön seniorlainarahoittajille.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e6d73f60-8ddd-4d44-b925-667f63039…
Valtion yritystakuista vastaa Finnvera. Finnveran hallituksen puheenjohtaja on -yllätys, yllätys: Jan Vapaavuori.
Siis pitääkö oikein rautalangasta vääntää että aivan normaalisti päätettiin?
Pena veti ässän hihasta ihan viime metreillä ja ehdotti, että annetaan kaverille 35 miljoonaa.
Vierailija kirjoitti:
Siis pitääkö oikein rautalangasta vääntää että aivan normaalisti päätettiin?
"Iltalehti sai käsiinsä myös valtiovarainministeriön laatiman sisäisen muistion Garden Helsinki -hankkeesta. Muistion mukaan Garden Helsinki -hankkeeseen sisältyy 1) useita riskejä.
Suurimmat riskit ovat ministeriön virkamiesarvion mukaan 2) rakennuskustannusten ylittyminen ja rakennusajan venyminen sekä 3) muiden isojen areenahankkeiden vireillä oleminen yhtä aikaa.
Virkamieskantanaan ministeriö toteaa, ettei 4) vallitsevassa taloustilanteessa ole perusteita myöntää valtiontakausta areenahankkeille yleisesti, eikä myöskään Helsinki Gardenin tapauksessa.
Virkamiesarviossa myös todetaan, 5) ettei hankkeessa voida enää myöskään vedota esimerkiksi Tampereen Nokia-areenan 18 miljoonan euron tukeen vuonna 2017, koska valtion taloudellinen asema on merkittävästi heikentynyt sen jälkeen."
Kohdat 1-4 pääministeri Orpo jätti täysin huomioimatta ja kohdalla 5 hän perustelee hankkeelle myöntämäänsä valtiontukea vastoin valtiovarainministeriän virkamiesten arviota.
"Orpo totesi aiemmin, ettei hallituksella ollut ”mitään vastaavaa tietoa” kilpailevista areenahankkeista.
Valtiovarainministeriön muistio osoittaa virkakunnan tienneen Vantaan hankkeesta viisi kuukautta aiemmin."
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012124916.html
Ei nyt velkalaivakapteenin meriselitykset oikein pidä merivettä.
Tuoreen IL:n jutun jälkeen kokoomus-korruptiosta ei ole pienintäkään epäselvyyttä. "Hakemuskin" on samaa tasoa, kuin Satosen Kela-hakemus; diaesityksen päälle lätkäisty sanat: esitys valtiolle ja jutusta käy ilmi, että Vapaavuori ja Orpo ovat valehdelleet - VM:n virkamiehetkään eivät puolla hanketta.
Orpolle esitettiin kirjallinen kysymys aiheesta, vastaus vaikutti avustajan tekoälyn tekemällä nonsenselta. Tämä on kyllä härskiä puuhaa, kun samaan aikaan on muka aivan välttämätöntä leikata valtion menoja.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e6d73f60-8ddd-4d44-b925-667f63039…
Miten alunperin 110 miljoonan euron lainatakaus muuttui 35 miljoonan euron avustukseksi? Kenen toimesta ja kenen päätöksellä? Pääminisetrin kirjalliseen kysymykseen antama vastaus ei vastaa yhtään mihinkään. Sen sijaan herää uusia kysymyksiä.
Suomessa ei ole korruptiota.
T Oliver
"Orpo jätti kertomatta eduskunnalle ministeriön virkamiesten kielteisen kannan. Sen sijaan hän antoi ymmärtää kannan olleen päinvastainen.
”Avustusta pidettiin perusteltuna, koska sillä arvioidaan olevan myönteisiä talous- ja työllisyysvaikutuksia”, Orpo sanoi. Jo aiemmin on kerrottu, ettei missään ministeriössä ole tehty vaikutusarvioita hankkeesta."
Kyllä Petteri on lomansa ansainnut, nyt vaan sihauttamaan ja puuhommiin. Muisti hänellä ilmeisesti pätkii pahasti, joten pidempikin lepo tulisi tarpeeseen!
Petteri yllättyi taas.