Iltalehti: Hallituksen rähinä uhkaa tuhansia työpaikkoja - Vaarana työttömyyspommi
"Kausen mukaan Halin viesti on ollut, että Stea-avustusten 50 miljoonaleikkaukset ensi vuodelta tulisi perua. Jos ne kuitenkin pannaan toimeen, Hali toivoo, että niiden vaikutuksia kevennettäisiin ohjaamalla rahaa järjestöjen toiminnan alasajoon, jotta esimerkiksi palkat pystytään maksamaan.
– Muutoin rahat menevät palkkaturvasta, jolloin valtio ei säästäisi mitään. Lisäksi tulee työttömyyden kustannuksia."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/17eabaaa-f73b-48db-a9e2-1846d6752…
Onko hallituksen järjestöleikkauksissa mitään järkeä? Tuhansia lähetetään kortistoon, kun maatamme riivaa jo valmiiksi suurtyöttömyys! Onko kukaan miettinyt tätä?
Kommentit (7)
Ei tuon mittaluokan leikkauksissa ole mitään järkeä. Enemmän kuluu rahaa kuin säästetään.
Homoaktivistit, jotka ei saisi enää elää valtion tuella, joutuisivat työttömiksi?
Kyllä kiitos!
Persuja ei järki ja logiikka kuormita, tärkeintä on tuhota ja vihata.
Se tulee veronmaksajille HUOMATTAVASTI halvemmaksi kun tuo loisiva demariämmien rälssi on kelaroilla ja työkkäreillä loisimassa, kuin nykyinen kymmenien miljoonien kustannus, jolla jokaiselle demarihaahkalle kustannetaan verovaroista n. 100k€/v. vuosi"ansio".
Tulee samalla haahkalaumalle insentiiviä MENNÄ OIKEISIIN TÖIHIN! kun loisimispolku veronmaksajien kukkarolla on tukittu.
Valtion eikä sen veronmaksajien ydintehtävä tai funktio EI OLE "työllistää" tuollaista loisijaisten laumaa.
Työtön kustantaa veronmaksajille 595 euroa. Kolmannen sektorin kaffetelija 3500- 15000 euroa.Selvää säästöä.
Ei koko hallituksen touhussa ole järkeä.