Miten lestadiolaisilla on niin usein varaa laulu- ja soittoharrastuksiin?
Lestadiolaisten joukossa on paljon innokkaita klassisen musiikin harrastajia, joista moni kehittyy ajan saatossa todella taitavaksi. Miten heillä on niin usein varaa harrastaa musiikkia, vaikka perheet on usein isoja ja äiti pitkään pois työelämästä synnytysten ja pienten lasten takia? Ainakaan omassa kotikaupungissani musiikkiopisto ei ole mikään halpa harrastus ja vapaaoppilaspaikat on tiukassa.
Kommentit (2)
Miehet ovat työtäpelkäämättömiä. Monesti yrittäjiä, joilla rahaa riittää jaettavaksi asti. Ja miettikää, joka sunnuntai viettävät vapaapäivää!
Kyllä pistää vihaksi tuollaiset ökyrikkaat elvistelijät. Ihan kuin raha tekisi heistä muita parempia.
Vierailija kirjoitti:
Maalla asuminen on halpaa eikä rahaa kulu päihteisiin, meikkeihin yms.
Nykyäänhän he meikkaavat ja värjäävät hiuksiaan, vanhoista tavoista on kuulemma luovuttu tuon toisen les taketjun mukaan. Varmaan huijaamalla vanhuksia remonteissa säästävät rahaa.
Yrittäjiä miehet ja voivat ottaa synnytysten välissä äidin "töihin" firmaan (paperilla, oikeasti hoitaa kotona lapsia) ja maksaa palkkaa niin saa korkeampaa äitiysrahaa omalle vaimolle.
Kiertävät veroja. Rempat ja talonrakennukset teetetään tutuilla puoli-ilmaiseksi, ja maailmallisille ihmisille myydään ylihintaan.
Vierailija kirjoitti:
Yrittäjiä miehet ja voivat ottaa synnytysten välissä äidin "töihin" firmaan (paperilla, oikeasti hoitaa kotona lapsia) ja maksaa palkkaa niin saa korkeampaa äitiysrahaa omalle vaimolle.
Hitto mitä tuilla kikkailua. Tosi kristillistä.
Paljonko laulamisesta laskutetaan? Tuskinpa nuo seurakunnan tai millä nimellä kutsuvatkaan, kuorotkaan paljon maksaa. Soittimetkaan eivät ole kalliita, ellei mennä sitten oikeasti huippulaatuun, mutta tavallisen peruspianon voi saada pois viemisen hinnalla.
Sanokaa joku rehellinen ja vaatimaton lestaperhe. Kai heitäkin on.
Saavat sisaralennusta musiikkiopistosta kun kaikki 12 lasta soittavat jotain. Soittimet kiertävät lapselta toiselle ja lainataan muilta lestoilta, ihan kuin vaatteitakin.
Musiikkiopisto ei ole mitenkään superhalpa harrastus, mutta verrattuna moneen suosittuun urheiluharrastukseen ym ei erityisen kalliskaan. Usein soittimen voi myös saada opiston oman soitinlainaamon kautta, jolloin maksettavaa jää lähinnä opiston vuosimaksu, joka ei ole mitenkään tähtitieteellinen. (Riippuu tietysti soittimesta. Ei sieltä mitään pianoa kotiin saa.) Musiikkiharrastusta voi myös aloitella ja siinä kehittyä ihan kotonakin, jos vanhemmat ja/tai sisarukset osaavat soittaa ja voivat opettaa.
Maalla asuminen on halpaa eikä rahaa kulu päihteisiin, meikkeihin yms.