Takaterassin paikka?
Meillä on mietinnän alla takaterassin paikka. Alustavasti suunnittelimme sen vasempaan laitaan talon takaosaa (pitkää sivua), käynti ulos olisi olohuoneesta. Nyt mietimme vaihtoehtoisesti takaterassin paikkaa keskelle talon pitkääsivua. Talo on puolitoistakerroksinen ja yläkerran osalle tulisi pitkälle sivulle pikkuikkunat. Jos laitamme terassin vasempaan laitaan talon takaosaa, jäisi pikkuikkuna vain oikealle laidalle taloa, jos taas laitamme terassin keskelle talon takaosaa, saisimme pikkuikkunat molemmille puolin taloa. Kumpi on parempi? Sekö symmetrinen vaihtoehto, että terassi keskellä, pienet ikkunat molemmilla puolilla, vai terassi vasemmalla, oikealla puolella vain pieni ikkuna? Todellinen pulma, kun ei osaa kuvitella miltä oikeasti näyttää!
Kommentit (3)
Se takaterassin pitkä sivu on etelään päin. Mitä mieltä, näyttääkö se typerälle jos on pitkällä sivulla vain yksi pieni ikkuna siellä yläkerran osalla?
keskellä taloa, minäkin pidän symmetriasta. Etupuolella siitten terassin molemmin puolin ylhäällä yläkerran korkeudella matalat ikkunat (meillä tosin vain koristeikkunat ja tulevat tuulensuojalevyn päälle). Minusta onryhdikkäämmän näköinen, kun talo on symmetrinen.
Kokeile piirtää paperille kuva talosta molemmilla terassivaihtoehdoilla. Ei se niin haittaa tuleeko siitä just näkönen, mutta kunhan nyt vähän visuaalista apua saa. Itse piirtelen usein kaikkea mahdollista, se auttaa tosi paljon hahmottamaan mikä on kivannäköistä ja mikä ei.
Jos nyt jotain mielipidettä haluat, niin minä olen taipuvainen yleensä valitsemaan ne symmetriset vaihtoehdot. Mites teillä ilmansuunnat menee, jos pitkäsivu on etelään, niin sillä ei niin suurta merkitystä olekkaan, mutta jos ei ole etelään, niin kannattaa miettiä miten päin aurinko kiertää.