Isojen festarien hintataso on noussut enemmän kuin inflaatio on yleisesti ollut
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/14a21d40-af2e-4ef9-8b40-6db505eda2…
Festarit on muuttumassa varakkaiden yli 50-vuotiaiden tapahtumiksi
Kommentit (5)
Yrittäjä saa itse päättää hinnat. Se on voi voi jos keskiluokka on uusi köyhälistö jolla ei ole varaa mihinkään. Menisivät vaikka töihin! Tai risuja keräämään.
Pitäähän tuo ymmärtää. Oletetaan 5% inflaatio ja kulut muodostuvat kymmenestä palasesta niin tyypillisen alalla toimivan mielestä kokonaiskulut nousevat 50%. Ei kylläkään rajoitu tuollainen ajattelu pelkästään festarialalle, valitettavasti.
Tavaran hinta kehittyy inflaatiota hitaammin ja paikallisesti tuotettujen ihmistyötä vaativien palveluiden hinta puolestaan nopeammin. Jos minä olisin Suomen Diktaattori, muuttaisin verotuksen painopistettä kotimaisesta työstä ulkomailla tuotetusta tavarasta ja palveluista perittäviin tullimaksuihin ja muihin kulutusveroihin.
Hyvähän se on nostaa kun porukkaa riittää.