Sanotte aina että teette kyllä aloitteen sitten kun teitä kiinnostaa. Huvin vuoksi kyselin kavereilta kumpi teki aloitteen.
16 kaveria.
- 7 oli tavannut tinderissä tms. Nainen ei ollut lähettänyt ekaa viestiä.
- 4 tuttavapiiristä/opiskeluista/harrasteluista, joten hieman epäselvempää mutta nainen ei koskaan suoraan ollut se eka joka suoraan ilmoitti olevansa kiinnostunut.
- 2 baarissa, silmäpeliä kai puolin ja toisin.
- 1 ei osannut sanoa miten tapasivat (ok...?)
- 1 ulkkari nainen tullut juttelemaan lomilla
Ne kaksi muuta en mä muista enää.
Kommentit (18)
Okei. No meistä minä tein aloitteen ja olen nainen. Mut ei kai sitä lasketa, kun eihän me ikinä...
40 vuoteen kukaan ei ole tehnyt aloitetta ja #metoo aikakautena se ei kuulu miehelle enää
Ehkä sun kaverit on yhtä mielenkiintoisia tyyppejä kuin sinäkin?
Vierailija kirjoitti:
40 vuoteen kukaan ei ole tehnyt aloitetta ja #metoo aikakautena se ei kuulu miehelle enää
Metoo-aikakautena naiset eivät tarvitse miehiä mihinkään. Miesten kuuluu jättää naiset rauhaan.
Minä tein aloitteen tavatessani mieheni. Ehdotin myös kihlautumista ja avioliittoa
Nyt ollaan aviossa jo 15 vuotta oltu.
-vaimo
Tuohan todistaa taas kerran sen, että parisuhde syntyy todennäköisemmin (/vain) miehen ollessa se aloitteellinen osapuoli. Naisen aloitteesta ei synny oikeaa, kunnon parisuhdetta vaan parhaassakin tapauksessa se sellainen kädenlämpöinen ollako vaiko eikö olla-kivireki mutta yleensä vain kertapanoksi jäävä irtosuhde.
Naisen ei kannata olla aloitteellinen kun haussa on parisuhde.
Aloite tehdään kun ollaan kiinnostuneita. Päättele siitä.
Mikä on aloite?
Sanon moi ja toinen että pannaan?
Kumpi sen teki?
Olen tehnyt monia aloitteita elämäni aikana ja monet pakit on tullut. Tein aloitteen myös silloin kun tapasin nykyisen mieheni.
Olen tenhyt muutaman aloitteen elämäni aikana miehelle, joka on saanut sukat pyörimään jaloissa ja joka kerta saanut pakit. Ja hävennyt ja katunut aloitteen tekemistä vuosikausia jälkeenpäin.
Toisaalta minulla on ollut miehiä aina piirittämässä ja olen ehtinyt olla hädin tuskin sinkkuna, koska hyvä tarjokas on ollut nopeasti edessä.
Eli teepä tästä sitten hyvä analyysi naisista, miehistä ja aloitteista. Tinderistä suosittelen tulemaan pois, se on epäterve paikka eikä valokuva kerro mitään oikean elämän vetovoimasta.
No niitä kavereiden naisia ei ne kaverit kai sitten kiinnostaneet. Ehkä säälistä suostuivat treffeille? Ja sitten ihastuivat. Who knows.
Niin, silloin kun kiinnostaa. Ongelma taitaa olla juuri tuossa, kun meitä ei katsos kiinnosta.
Vierailija kirjoitti:
Aloite tehdään kun ollaan kiinnostuneita. Päättele siitä.
Putkiaivolla taas aamupsykoosit päällä nii ei se tajua edes itekkää mitä selittää
Pitäisikö yhteiskunnan taas ottaa jollain tavalla koppia että saataisiin ne naiset tekemään aloitteita vaikka ne oikeasti ei ole Eemistä kiinnostuneita millään tavalla? Mites niitä naisia voitaisiin siihen pakottaa? Heitelkää ideoita, tai olisiko joku "tuore tutkimus" heittää tähän väliin ;)
Niin, ei pointti oli ette kyllä mitään aloitteita tee