Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lampaantaljan pesu?

Vierailija
19.01.2012 |

Saimme vauvalle lahjaksi lampaantaljan. Miten sen voi pestä? Vauvamme puklaa paljon, enkä haluaisi "tuhota" kaunista taljaa väärillä hoidoilla..

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

T ap

Vierailija
2/4 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on yks lampaantalja, joka on konepestävä, oisko jotain 30 astetta hienopesussa tms. Ei kylläkään ole pesty koskaan.



Toinen lampaantalja on meillä ihan tavallinen. Sitä en uskalla pesukoneeseen laittaa. Olen puhdistanut sitä pari kertaa ihan lumihangessa eli ihan puhtaalla lumella jynssännyt likakohtaa. Hyvin on puhdistunut, tosin, ei kyllä ole ollut mitään yökkölikatahroja.



Pesulassa sitten tietysti pesu onnistuu.



Sinuna kuitenkin rajoittaisin vauvan köllöttelyä sillä taljalla nyt, varsinkin, jos pulauttelee paljon. Meillä taljat oli visusti kaapissa lasten puklausaikana ja nyt onkin mukava, kun on pulkkailuun ja muuhun olemiseen olemassa siistit taljat, ja haisee vain lampaalle :) Puklausaika menee kuitenkin muutamassa kuukaudessa ohi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sitten erottelu/harjaus. Puhdasta tulee.

Vierailija
4/4 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vein meidän lampaantaljan pesulaan. Puhdasta tuli.