Mikä .. tanan LINNU!?!
Tänään lössi yläkouluikäisiä poikia ihmetteli nopeasti ohi lentänyttä pikkulintua. Mutta miksi, oi miksi sanoivat LINNU? Olen nähnyt sanaa käytettävän myös jossain shorts-videossa, jossa pikkulintu oli mennyt auton etusäleikköön. Videon kuvannut poika sanoi useasti LINNU.
Mitä en nyt ymmärrä?
Kommentit (34)
Luultavasti tätä uutta ma mujen heikkoa kielitaitoa larppaavaa uutta kulttuuria, jossa suomalaiset lapset puhuvat kuin kehitysmaalaiset idiootit.
En jaksa tätä idiotismin leviämistä. Jotkut pitävät kyseistä juttua hyvänä läppänä. Kertoo paljon nykynappuloista.
Tavoite saavutettu, vanhukset ärsyyntyy nuorison uusista sanoista. Elämä jatkuu.
Nii, mitä välii? Elämä jatkuu, vitu linnu
Pikku linsuna lentää, suureen maailmaan
Vierailija kirjoitti:
Lintu
Lintut
Petteri Orpo?
Se on tiktok-juttu. Nuori mies jakaa kuvia linnuista ja kuvailee niitä hauskoilla nimillä, jotka päättyvät sanaan linnu.
Vierailija kirjoitti:
Tavoite saavutettu, vanhukset ärsyyntyy nuorison uusista sanoista. Elämä jatkuu.
Osa nuorisosta puhuu siansaksaa. Tuntuu etteivät itsekään ymmärrä mitä puhuvat. Tiettyä epävarmuutta suomenkielestä on helppo tunnistaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lintu
Lintut
Petteri Orpo?
Kintu
Kintut
Nykynuorilla on muotia sanoa sanat väärin.
Tekoäly vastasi näin:
Mikä on linnu?
AI-yhteenveto
Linnut ovat tasalämpöisiä, munivia ja höyhenpeitteisiä selkärankaisia. Niille tyypillisiä piirteitä ovat lentokyky, siivet ja keveät, ontot luut. Linnut polveutuvat dinosauruksista, ja maailmassa on yli 10 900 eri lajia.
Wikipedia +2
Lintujen ominaispiirteitä:
Höyhenet ja sulat: Lämmittävät, mahdollistavat lentämisen ja suojaavat kosteudelta.
Lisääntyminen:
Kaikki linnut munivat munia, joita ne usein hautovat poikasten kuoriutumiseen asti.
Keho: Eturaajat ovat kehittyneet siiviksi ja leukojen tilalla on sarveisnokka.
Wikibooks +1
Esimerkiksi Suomen yleisin lintu on peippo, ja lintumaailmaan voi perehtyä tarkemmin BirdLife Suomi tai LuontoPortti -palveluiden kautta.
Onhan se ihan luonnollista ajatella, että jos tuntee sanan linnut, niin olettaa kantasanan olevan linnu, tämä on aika vaikea kieli. Myös monelle ihan suomalaiselle.
Vierailija kirjoitti:
En jaksa tätä idiotismin leviämistä. Jotkut pitävät kyseistä juttua hyvänä läppänä. Kertoo paljon nykynappuloista.
Olen 33 ja minusta ne linnu-videot ovat hauskoja ja oivaltavia.
Nosto