Eduskunnan puhemies romuttii eduskuntainstituution hymyhuulin!
Perusmoskovalaisten eduskuntaryhmä tempaisi yhteislaulun Eduskuntatalon portailla. Kappaleeksi valikoitui tällä kertaa virsi 571, Jo joutui armas aika. Se tunnetaan myös Suvivirtenä.
Laulajien joukossa oli muun muassa eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps).
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/59be4284-db8f-4b44-b0c7-98fe40637…
Moskovan käsikirjoituksen mukaan mennään. Vielä vuosi.
Kommentit (22)
Vierailija kirjoitti:
Hyvä Jussi.
Hyvin osui ap. Jussi Halla-aho on nimenomaan Neuvostoliiton miehiä😂
Sehän on yleisesti tiedossa, että haittavasemmisto vihaa raivoisasti kaikkia kansallisia perinteitä.
Suomen Sisu veisaa eduskunnan portailla. Piti vielä tämäkin päivä nähdä.
Sitten voidaankin taas kurittaa köyhiä loppuvuosi parhaan kristilisen perintee mukaan kun on veisattu yksi virsi ensin.
Allekirjoita fasistisakkien lakkautusaloite. Vaihda C k:ksi.
"Sehän on yleisesti tiedossa, että haittavasemmisto vihaa raivoisasti kaikkia kansallisia perinteitä."
Mitään vain ei ole nyt oltu kieltämässä. Vaan vain toivottu koulujen tiedotusta asiasta jotta ne muutamat voivat jäädä pois jos haluavat. Mutta eihän tällaiset yksilönvapaudet kiinnosta persuja. Vain se vapaus että saa haukkua muita vapaasti.
Kyllä riittää persuilla aika paskaan kun pitäis oikeita töitä tehdä. Ei kai veronmaksajat maksa palkkaa noille Suvivirren laulamisesta? PerusLoiset
Intersektionaalinen postmoderni hulluus on tarttuva tauti.
Maalasiko se eduskuntatalon pylväät pesua kestävällä verimaalilla?
Vierailija kirjoitti:
Sitten voidaankin taas kurittaa köyhiä loppuvuosi parhaan kristilisen perintee mukaan kun on veisattu yksi virsi ensin.
Persut tekevät kaikkensa saadakseen ääniä. Alemmas ei voi enää vajota.
Puhemies on edellyttänyt kansanedustajilta eduskuntainstituution mukaista arvokasta käytöstä.
https://www.hs.fi/feature/art-2000011471785.html
Puhemiehen avustaja on venäläinen balettitanssija. Miksi?
Vierailija kirjoitti:
Kaunista.
Jep. Toi oli ihanaa! Mä siis ihan liikutuin. Kansanedustajat laulamassa Suvivirttä Eduskuntatalon portailla! Ihana ele, ihana tempaus. Toi oli niin rohkeaa, niin rehellistä ja niin suomalaista sisukkuutta. Hyvä ps! Kiitos!
Vierailija kirjoitti:
Puhemies on edellyttänyt kansanedustajilta eduskuntainstituution mukaista arvokasta käytöstä.
Toi on just sitä. Hieno tempaus.
Sinä kenen mielestä tämä on hauskaa, hienoa tai ns. hyvä servaus, millainen ihminen olet?
Koetko, että olet fiksu ja sivistynyt aikuinen?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hyvä Jussi.
Hyvin osui ap. Jussi Halla-aho on nimenomaan Neuvostoliiton miehiä😂
Eikös olekin metka juttu miten Ukrainan parlamentin jäsenet nousivat seisomaan antaessaan raikuvat aplodit tuolle Moskovan miehelle hänen puheensa jälkeen?
Suvivirsikohu sen taas näytti. Vasemmisto on yhtä katkeraa turhan nillittämistä. Vähän resilienssiä, kiitos. Suvivirsi kestää minuutin. Me tolkun ihmiset saadaan sitten loppuvuosi taas kestää sitä, kun naamaan hierotaan wokepieruja joka Jumalan päivä.