Mua nolottaa, kun oma kuntani lähti mukaan tähän suvivirsi-Wilmaviestittelyyn
Sellainen viesti tuli, että pe mennessä ilmoitettava, niin osataan ohjata oppilaat ulos juhlasta suvivirren ajaksi.
Olisin toivonut, että omassa kannassani olisi ollut järkeä. Meidän perinne on tuo ja se saadaan pitää!
Ps. Matkoilla mini käy ihmettelemässä moskeijoita ja buddhatemppeleitä eikä se näihin uskoisin käännä.
Kommentit (4)
Eikö ap:lle ole väliä, että noudatetaan hyviä käytöstapoja ja Suomen lakeja ja asetuksia? Se ei ole edes suuri vaiva.
Yhdelläkään kunnalla ei ole varaa maksaa korvaussummia jokaiselle, joka keksii siitä helpon keinon kohentaa perheen taloutta.
Yleisesti on kerrottu jo ainakin 10 vuotta, että koulujen juhlissa lauletaan enkeli taivaan tai suvivirsi. Nämä on omaa kulttuuria, ei uskonnonharjoittamista.
On kerrottu julkisessa sanassa siis hyvin selkeästi.
Laki uskonnonvapaudesta kouluissa ja ilmoittamisvelvollisuudesta on ollut voimassa jo yli 10 vuotta. Koko tämän ajan olisi pitänyt etukäteen kertoa, kun koulun tilaisuuksissa on tunnustuksellisia osuuksia.