Mitä tehdä kun poika 6v huijaa, fuskaa ja välttelee vastuuta koko ajan?
Pojalla on kova voitontahto mutta se ilmenee niin että kaikissa lautapeleissä pitää huijata. Afrikan Tähdessä, Unossa - kaikessa huijaa jotta voittaisi.
Samoin yrittää tehdä jalkapallossa ja sählyssä. Selittelee ja vääntelee "tuo sun tekemä maali ei ollut maali koska se osui ekaksi reunaan, jos osuu reunaan, maalia ei lasketa"....jne.
Jos kiusaa siskoaan (samanikäinen), poika alkaa selitellä "et se olis sisko joka..."
Jää kyllä aina kiinni huijaamisistaan mutta koskaan ei osta vastuuta ja aina huijaaminen vaan jatkuu ja jatkuu.
Nyt eilen sanoin, ettei pääse enää pelaamaan jos huijaa - ja heti seuraavassa Unopelissä huijasi - ja joutui pelistä pois. Kamala tappelu seurasi, huusi ja potki ja löi ja sylki ja itki - kunnes sitten vaan väsymykseltään rauhoittui.
Mitä tehdä tällaiselle luonteelle jonka voitontahto ja kilpailuvietti on näin kova?
Onko kenelläkään toisella samanlaista tilannetta?
En halua pojasta huijaria - mutta sellainen hänestä on kasvamassa.
Apua!
Kommentit (7)
tuntuu hyvältä vaihtoehdolta. Pääset kakarasta eroon.
unohtunut jo pikkulapsiajalta? Entäpä tiettyjen periaatteiden opettaminen keskusteluissa ym. muissa perheen säännöissä? Vai onko niitä ollenkaan?
poikaan ei voi mitenkään vaikuttaa, mutta tehtäväsi vanhempana on yrittää(vain n.12v vielä) eli puutut asiaan aina kun huomaat huijaamisen tms. ja toisekseen älä leimaa poikaasi tietynlaiseksi vaikka haluttaisikin, keskity pojan positiivisiin puoliin
t.äiti ,jolla monta poikaa, mutta yksi poikkeaa joukosta neg.mielessä jossakin asiassa(muista,että lopputulos on nähtävissä vasta aikuistuneessa lapsessa)
Menee ajan kanssa ohi.
Eivät huijaa, vaan se voittaminen on niin tärkeää ja häviäminen vaikeaa.
Älä ota niin vakavasti, vaan huumorilla.
Tuo vaihe on ohimenevä vaihe.
Meillä poika täyttää 8v. ja on ollut melkoinen huijari peleissä.
Taisi olla pahimmillaan 6v.
Yhteinen pelihetki voi olla kivaa huijaamisellakin.
Meillä tosiaan poika on nyt oppinut häviämään ja ikää on 7v. ja 9kk.
Osasi kyllä eskarissa hävitä, mutta kotona ei.
Ei ole vakavaa.
5
meidän 7-v tekee samaa, mutta mitä sitten. Tietää joskus häviävänsä, mutta lopuksi tekee jonku ihme päättömän huojauksen ja "voittaa" ja nauraa päälle ihan iloisesti. Tietää "huijaavansa" ja tietää myös että kaikki muutkin tietää.
Mutta itse en tahdo jaksaa, kun mieheni 11v (kohta 12) on vieläkin tuollainen. Ei suostu pelaamaan kuin siihen asti, kun kokee olevansa pikkasen häviöllä, vaikka ei oliskaan.