Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Marimekon myymälöissä työskentelevät hoi!

Vierailija
25.05.2026 |

Nyt olisi kysymys Marimekolla/Marimekon myymälöissä työskenteleville kysymys. Ja toki muutkin saavat vastata, jos tietävät kysymykseen vastauksen :) 

 

Eli ostin Torin kautta juuri ihanan Marimekon unikkomekon. Nyt heräsi vahva epäily siitä, että onko tuo mekko aito. Se näyttää aidolta enkä löydä siitä ns. vikaa, mutta niskasta puuttuu se Marimekko-lappu ja kokolappu myös. Pesulappu on mekon alla sivusaumassa kiinni. Siinä ei kuitenkaan ole mainittu mekon nimeä, niin kuin niissä yleensä lukee. Ei myöskään ole Marimekon nettisivujen osoitetta ja sekin yleensä lukee siinä pesulapussa. Koko on mainittu pesulapun yläpuolella. Lisäksi samanlaiset mekot, joita olen nettikirppiksillä nähnyt, ovat kaikki tehty Liettuassa, kun tässä mekossa valmistusmaa on Kiina. 

 

Mekon myyjä on tehnyt Torissa paljon kauppaa ja hänellä on melkein 100 arvostelua ja kaikki kymppejä. Nytkin on pari Marimekon tuotetta myynnissä. Kysyin asiaa suoraan myyjältä, että onko kyseessä aito Marimekon mekko ja kuulemma on. On ostanut mekon ystävältään ja väittää sitä aidoksi. Ei kuitenkaan osannut sanoa mistä nuo edellä mainitsemani epäkohdat mekossa johtuvat. 

 

Voiko Marimekko siis myydä tuotteita ilman sitä niskalappua, tai että pesulapussa ei lukisi mekon nimi? Kyse ei ole vanhasta Marimekon tuotteesta, että niskalappu olisi esim. leikattu pois, vaan muutaman vuoden vanha unikkomekko. Lisäksi mekossa ei ole jälkiä, että lappua olisi leikattu pois. 

 

Tuli mieleen, että onkohan kyseessä jokin mallikappale, jota ei ole tarkoitettu myyntiin. Onko Marimekon liikkeessä tällaisia tuotteita, jotka ovat esim. esillä, mutta niitä ei ole tarkoitettu myyntiin? Eli jos kyseessä olisi tällainen näyttelytuote, niin se selittäisi tilanteen. Osaako joku vastata? :) 

 

Lykkäsin rahan siirtymistä myyjälle, kun asia on nyt hieman epäselvä. Katsotaan miten käy.  Kyseessä on sinivalkoinen Marimekon Piiri unikko mekko.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita suoraan Marimekolle sähköpostia ja kuvat mekosta ja kysy. 

Vierailija
2/6 |
25.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy myymälässä katsomassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa feikiltä. Sekin että vakuutta tuotteen olevan aito mutta osti sen ystävältään tukee tätä myös. Olin vasta hongkongissa ja siellä näkyi todella aidon näköisiä feikkejä joka puolella, ei yksikään merkkituote ole valmistettu niin ettei sitä pystyisi kopioimaan, kysymys on vain pystyykö sen tekemään riittävän kannattavasti ja marimekon vaatteet on helppo kopioida kannattavasti.

 

Marimekko ohjaa immateriaalioikeusloukkasepäilyjen kohdalla olemaan yhteydessä asiakaspalveluunsa:

https://www.marimekko.com/fi_fi/cs/asiakaspalvelu/ota-yhteytta

Vierailija
4/6 |
25.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuoteväärennös. Laita kaikki tiedot Marimekolle, myyjästä myös.

Vierailija
5/6 |
25.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilasin jokin aika sitten Marimekolta mekon, valmistettu Kiinassa. 

Vierailija
6/6 |
25.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

On sulla paha ongelma.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme