Onko masennusta sairastavalla miehelläsi myös
kovia lihassärkyjä, vakavia unihäiriöitä ja selän alueen kankeutta?
Mieheni kärsinyt kohta kaksi vuotta näistä ongelmista, mutta hän kuitenkin tekee sairauslomallaan päivisin kotitöitä ja käy asioilla.
Eli masennus on lievempi, mutta onko nämä säryt sitten psyykkisistä syistä johtuvia?
Ystäviä hän myös tapaa, valitettavasti hänen ystävänsä ovat kaikki naisia.
Millaisia teidän masentuneet miehet on?
Kommentit (7)
Onko käynyt lääkärissä niiden vuoksi?
Ehkä kannattaisi ryhtyä tutkituttamaan mistä kovat lihassäryn ja selkäkipu johtuvat. Ja nimenomaa painottaen, että tutkivat masennusta särkyjen oireena, ei särkyjä masennuksen oireena. Masentunutta mielialaa voi aiheuttaa fyysiset sairaudetkin, ihan kuten masennus voi aiheuttaa fyysisiä oireita. Kovat lihassäryt jotka kestävät vuosia eivät kuitenkaan kuulosta sellaiselta mitä laittaisin vain ja ainoastaan masennuksen piikkiin ja sitä painottaisin lääkärillekin.
lääkärillä ja loppujen lopuksi psykiatrilla, joka on sitä mieltä että oireisto on psyykkinen kokonaisuus.
Noissa muiden tohtoreiden tutkimuksissa, siis enmg, magneettikuvaus päästä lantioon ei löytynyt ratkaisevaa selitystä. Nivelrikkoja kyllä lonkissa, polvissa ja sormissan glukosamiinikuuri meneillään. Psykiatri kokeilee eri lääkkeitä oireiston lievittämiseksi mutta tähän asti ei panadolia parempaa ole löytynyt, kiitos vastauksista
päänsärkyä yms. yms. psykosomaattista kipua. Kuuluu sairauden kuvaan.
Mieheni on vaikeasti masentunut, ei jaksa tehdä juurikaan mitään. Hyvinä päivinä jotain ja nyt pitkän aikaa ollut ettei ole jaksanut kavereita nähdä tai asioilla käydä, vaatii kovia ponnisteluja lähteä häneltä mihinkään.
esimerkiksi noi selkäjutut on vaikeita myös lääkäreille. Kaikki tietävät tositarinoita, että selästä luulosairaalta löytyikin sitten vuosien arvuuttelun jälkeen vakavia kulumia, pullistumia, kasvaimia tms.
Eli voi olla tai voi olla.
syynä ilmeisesti kolesterolilääkitys.
noita kaikkia löytyy