Onko kukaan muu saanut suruviestin näin joulun alla?
Oma isäni kuoli äkillisesti, oli hän tosin jo syksyn mittaan heikentynyt entisestään. Silti kuolema oli yllätys.
Kommentit (19)
Sukulaislapsi menehtyi tällä viikolla. En voi käsittää asiaa. Niin järkyttävää. Tulee tunne, ettei tällaista voi tapahtua.
kuoli multakin muutama päivä sitten.Ei mitkään hyvät vibat ennen joulua.Otan osaa ja jaksamisia.
En (onneksi) ole suruviestiä saanut, mutta varmasti vaikealta tuntuu tuon jälkeen jatkaa jouluvalmisteluita. Voimia sinulle kovasti.
Mummoni hauttajaiset olivat viikko sitten. Ei ihan joulun alla, mutta joulu fiilikseen ja valmisteluihin vaikuttaa kuitenkin. Lisäksi yksi sukulainen on todella loppunsa lähellä ja suruviestiä "odotellaan" joka hetki.
Hyvin läheinen ihminen menehtyi viime viikonloppuna. Joulutunnelma katosi saman tien.
myöskin isästäni joka on minulle rakas. Joulufiilikset aika olemattomat, lasten takia yritän kasata itseäni. Joulu vaan ei enää koskaan tule olemaan sama kuin ennen.
Mieheni on edesmenneen mummon ainoa lapsenlapsi ja meille vauva tulossa näinä päivinä, eli mummo ei juuri ja juuri nähnyt ensimmäistä lapsenlapsenlastaan. Meni vieläpä yllättäen.
En paljon siitä joulusta muista, mies järjesti sen joten kuten, muiden lasten takia. On meistä joulukuviakin, pakettien avaamisesta. En sentään itkenyt silloin, mutta hymyilemään en onnistunut vaan olen tosi vakavan näköinen.
otan osaa kaikkien suru-uutisen saaneiden suruun. Voimia ja jaksamista!
Meillä viime joulu oli vähän murheellinen: 21.12. kuoli minun rakas isotätini. Jouluaattoiltana saimme suruviestin, että miehen mummo oli nukkunut pois.
Molempia uutisia osasimme odottaa, sillä molemmat vanhukset olivat jo iäkkäitä ja kunto oli heikentynyt syksyn myötä. Mutta kyllähän se tunnelmaa veti alaspäin. Jotenkin sitä sai lasten iloa katsellessa jonkinlaisen joulufiiliksen aina hetkittäin, mutta kyllä pääosa joulusta meni kyyneleitä nieleskellessä.
Toivotaan, että tänä jouluna suru-uutisten tulva ei toistu.
yllätys. Mieleltään sairas ihminen mutta emme odottaneet moista loppua.
ja nyt saatoimme niin rakkaan isäni hautaan juuri ennen joulua.
Mummin sairastettua ja oltuaan todella iäkäs, saatoin joulun viettää ihan normaalisti. Mutta nyt äkillisen menetyksen jälkeen ja kaikkien hautajaisjärjestelyjen jälkeen on todella vaikea laskeutua joulutunnelmiin. Lasten takia huomenna yritetään unohtaa kyyneleet.
n. 3 viikkoa sitten ja juuri saimme kuulla toisen, ei niin läheisen ihmisen kuolemasta. Hyvin hämmentävää aikaa; toisaalta on jatkettava arkea ja myös tehtävä joulua lasten vuoksi, vaikka uutinen pysäyttää kaiken. Vaikeaa etenkin, kun lapset eivät "osaa surra" ja pukea sanoiksi tunteitaan ja hämmennystään.. Voimia ja osanottoni kaikille läheisen menettäneille; muistakaa rauhoittuminen ja oma hyvinvointi!
Kaksi vuotta sitten oma ensimmäinen ja ainoa lapseni, kuoli sairaalassa. Oltiin osattu odottaa näitä uutisia, mutta silti ne tuli yllätyksenä.
Sen jälkeen meillä ei ole oikein ollut enää joulumieltä. Vaikka meillä on nyt 7kk ikäinen vauva. Ehkä ensi joulu saa sitten jo uuden merkityksen.
Oma isäni kuoli vuosia sitten 6 päivää ennen joulua. Onneksi sain viimeisen vuorokauden olla isäni kanssa, kädestä pitäen kuolemaan saakka.
Sain tänään viestin isältäni.
Isäni oli yrittänyt päästyäni koulusta soittaa 3 kertaa mutten ollut kuullut.
Sitten tuli viesti ja siinä luki juuri näin " Mummo nukkui tänään pois "
Hän kuoli kello 14.00 :((
Minua vain itkettää... en pääse yli enkä ali :((
Purskahdin itkuun heti!! :((
Tuntuu että tästä joulusta puuttuu jotakin, se olet sinä rakas mummoni :(
Sinä kärsit sairaalassa, pääsit pois mutta minunu sattuu ja silti sinun etusi on tärkein tässä tilanteessa :(
Heipat mummolle... hyvästejä en anna koska tulen joskus vanhana luoksesi ja olen silti koko ajan luonasi :))