Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomi.fi asiointi ei toimi Espoon kaupungilla. Sosiaalihuollon asiakastietoja käsitellään kaikkien kuullen eteisaulassa

Vierailija
15.05.2026 |

Asiainhoitajana törmäsin merkilliseen ilmiöön.

Hallituksen vaatima suomi.fi asiointi ei toteudu Espoossa. Sosiaalitoimen järjestelmä ei kykene vastaamaan sähköisesti vaan päätöksiä lähetetään kirjeitse viikkojen odotusajoilla.

 

Kela ja Espoon kaupunki eivät pysty sähköisesti keskustelemaan keskenään. Sosiaalitoimiston virkailija kertoo avoimesti kyseessä olevan järjestelmäyhteensopimattomuuden

 

 Nyt asioituani toistamiseen Espoon sosiaalitoimessa Komeetankadulla voi todeta ettei kyseessä ole hetkellinen virhe vaan syvään juurtunut toimintatapa:

Päivystävä virkailija sosiaalipäivystäjä käsittelee asiakkaisen asioita henkilötietoineen  eteisaulassa kaikkien kuullen. Virkailijan oma etninen tausta ei ole Suomalainen.

 

Miten on mahdollista että on ajauduttu pisteeseen että hallituksen hallinnolliset uudistukset ovat  myötävaikuttaneet myös Espoon sosiaalitoimen työntekijöiden käyttäytymiseen?

Virkailijan käytös on alentuvaa ja  hän ei kykene neuvomaan tai käsittelemään asioita mutta  Espoo 10 points kykenee kyllä  heikoimpien köyhien ja vanhusten kyykyttämiseen  häpäisten heidät myös asioitaessa luottamuksellisesti?

Mistä tämä ohjeistus  asiakasturvallisuuden ja tietosuojan pettämiseen on levinnyt  Espooseen myös kuntatasolla?

 

Laskin kuusi eri korvaparia kuulemassa kun huonokuuloinen vanhus tankkasi sosiaaliturvatunnustaan virkailijalle keskellä eteisaulaa..

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

🤣🤣PK-Seudun osaamista😂😂

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän seitsemän