Taisin tehdä itsestäni pysyvästi työttömän
olen ollut yhdessä vuokratyöfirmassa kirjoilla useamman vuoden, mutta käytännössä tehnyt parina viimeisenä vuotena vain pari vuoroa muutaman kuukauden välein. Syinä muun muassa, että vuorot varataan todella nopeasti, osaan paikoista mahdotonta päästä ilman omaa autoa ja ehkä päällimmäisenä täydellinen kyllästyminen jatkuvaan epävarmuuteen ja yksitoikkoiseen työhön. Tekisi mieli vaan irtisanoutua, mutta karenssi huolestuttaa, etenkin jos se koskee myös toimeentulotukea, sillä en todellakaan halua joutua asunnottomaksi jonkun karenssin takia.
Nyt on kyllä ihan varma, että kukaan ei takuulla palkkaa minua enää yhtään mihinkään tämän jälkeen
Kommentit (6)
No minä keikkailin samalla tavalla ja cv:hen kirjoitin vuokrafirma x , tehtävä , vuosina se viiva tämä. Hyvältä näyttää siinä.
Alat vaan juomaan niin kaikki murheet katoavat.
Karenssi ei koske toimeentulotukea. Perusosaa voidaan alentaa, mutta ilman rahaa ei jätetä ketään.
Vierailija kirjoitti:
No minä keikkailin samalla tavalla ja cv:hen kirjoitin vuokrafirma x , tehtävä , vuosina se viiva tämä. Hyvältä näyttää siinä.
Siis eikö työnantajat ole kysellyt työtodistusten perään ja kysyneet mitään työvuoromääristä. Olen ollut siinä käsityksessä, että noissa vuokrafirmojen todistuksissa yleensä lukee montako vuoroa on tehnyt yhteensä.
Vierailija kirjoitti:
Alat vaan juomaan niin kaikki murheet katoavat.
Juomisesta tulee hyvä olo. Asiat tuntuvat luistavan.
"Päteväksi syyksi katsotaan kuitenkin nollatuntisopimus, jossa työtä ei ole ollut tarjolla viimeisen 12 viikon aikana riittävästi, eli pääsääntöisesti vähintään 18 tuntia viikossa. Tällaisen nollatuntisopimuksen irtisanomisesta ei määrätä karenssia."