Miten hyödyntää pieni takapiha rivitalossa?
Meillä on pieni takapiha, jonka on viime vuodet isoksi osaksi täyttänyt lasten trampoliini. Tänä vuonna ei tramppaa enää laitettu, ja olisi ihan kiva hyödyntää pihaa. Terassilla on tietysti grilli ja pieni sohvaryhmä. Piha on todella varjoisa ja metsään rajautuva, esimerkiksi nurmikko kasvaa sammaleisena.
Miten muut ovat keksineet laittaa pihalle? Ideoita?
Kommentit (33)
Kukkapenkkejä, joku kauniisti kukkiva pieni puu. Lavakauluksiin yrttejä ja vihanneksia. Ruukkupuutarha.
Pihan reunoille varjoa kestäviä perennoja, pieniä pensaita ja jonnekin yrttilaatikko, jossa suuri osa monivuotisia yrttejä ja joitain yksivuotisia. Samaan penkkiin voi laittaa myös salaatteja, jos ei välitä niin paljoa yrteistä ruuassa. Yrttejä voi myös laittaa perennapenkkiin.
Puutarhakalusteita, siellä voi kahvitella ja syödä.
Kiitos vastauksista. Pieni kukkapenkki löytyykin siis jo ja pari pientä puuta. Jotain paljoa/poreammetta olen vähän haaveillut, mutta se onkin isompi projekti. Enkä tiedä olisiko siinä kiva olla, ongelmana myös miten saisi näkösuojaa. -ap
yrttejä ja löhöpenkki/-sohva. päivänvarjo jos ulkona viihtyy
Jotain tän tapaista
Varjoisalle pihalle istuttaisin erilaisia kuunliljoja, varjoyrttejä, taponlehteä, varjoliljaa, pikkusydäntä yms varjossa viihtyvää. Joku vesiaihe olisi kiva. Rikkoisin neliskanttisen pihan muodon ja käyttäisin kiviä rajaamaan istutuksia. Jos joku allas kiinnostaa, suosittelen kokeilemaan sellaista puhallettavaa ensin, eivät ole hirmu isoja ja näkösuojaksi voi laittaa yksittäisiä aitaelementtejä joihin voi kiinnittää valosarjoja.
Virtaavan usein vaihdettavan raikkaan veden lähde, linnuille ja oma ilo. Helposti puhdistettava malli, siivoushanskoilla.
Lavaviljelyä, vaikka lavakauluksia päällekkäin, pohjalle paksu kerros pahvia (estää rikkaruohojen kasvua) ja siihen multaa. Sitten voit kasvatella siellä kaikkea kivaa. Ite laitoin yrttejä ja kesäkurpitsaa kun alotin. Sitten se laajentui kaikkiin muihinkin syötäviin, perunaa, kurkkua, tomaattia.
Vierailija kirjoitti:
yrttejä ja löhöpenkki/-sohva. päivänvarjo jos ulkona viihtyy
Varjoisa metsään ulottuva takapiha.
Vierailija kirjoitti:
Virtaavan usein vaihdettavan raikkaan veden lähde, linnuille ja oma ilo. Helposti puhdistettava malli, siivoushanskoilla.
Muutenki itikoita kerää
Sijoita sinne yleinen käymälä, maksaa itsensä takaisin asiakasmaksuilla hyvin nopeasti.
Ensin selvität mitä pihalle saa laittaa ja tarvittaessa hankit luvat taloyhtiöltä.
Jos tramppa otetaan käyttöön seuraavana vuonna, ei sinne mitään istutuksia kannata laittaa tukkeeksi
Kukkapenkki