Onko outoa jo 30v ei ole koskaan ostanut/tilannut sanomalehteä?
Kommentit (15)
Ei mitenkään erityisen outoa
Pätkätöihin tuomittu maisteri
Vierailija kirjoitti:
En ole koskaan edes selannut sanomalehtiä.
Miksi?
Ei ole outoa. Meillä paikallinen sanomalehti maksaa satoja euroja per vuosi, huomisen lehden jutut voit lukea jo tänään netistä. Eniten kiinnostaisi paikalliset uutiset, mutta niitä on vähiten. Mainoksia on paljon ohueen lehteen nähden. Ei ole ollut järkeä tilata paperilehteä ainakaan kymmeneen vuoteen.
Mun lapset on kolmikymppisiä ja eivät ole kyllä koskaan tilanneet sanomalehteä ja veikkaan, että tuskin ovat ostaneetkaan. Miksi olisivat? En itsekään enää tilaa tai osta paperilehtiä, luen nettilehtiä.
Eu on pilannut sanoma lehdet. Demarit on eu:n käsi kassara.
Mulle tuli lapsena Suomen Mad, mutta lasketaanko, jos ei ole itse maksettu?
Propagandaa nauttivat lampaat tilaa
No ei . Olen itse yli 60-vuotias ja tilannut viimeksi sanomalehden opiskeluaikana jotain vuonna 1985.
Vierailija kirjoitti:
No ei . Olen itse yli 60-vuotias ja tilannut viimeksi sanomalehden opiskeluaikana jotain vuonna 1985.
Lisäyksenä, että diginä luen kyllä muutamaa sanomalehteä. Työnantaja maksaa HS + kaikki -tilauksen ja siinä tulee monta sanomalehteä diginä
Vierailija kirjoitti:
En halua maksaa vassarivalheista
Kirjoittaa esm hesari muustakin kuin politiikasta.
Luulen, että minun lapseni eivät ole koskaan tilanneet eivätkä ostaneet. Tuskin edes iltapäivälehtiä. Oman erikoisalan julkaisua ei lasketa, vaikka sekin eräänlainen sanomalehti on.
Ei ole outoa. Olen n. 70v. Hesari tuli vielä 2000-luvun alkupuolella, mutta kun Hesarin taso laski ja uutisia alkoi saada netin kautta luettavaksi, lopetin Hesarin tilauksen. Ei tullut enää edes selattua lehteä, saati kuukausiliiitettä.
Sen jälkeen ei ole tullut yhtään paperilehteä postilaatikkoon. Eikä näillä näkymillä myöskään tule. Nykyinen 3-kymppinen oli vielä lapsi, kun lehtiä vielä tilattiin aktiivisesti paperiversioina. Digi-lehtiä voi tilata tai olla tilaamatta. Joskus maksusta voi hyötyä, usein ei. Esim IS-maksullisuus ei tuota mitään todellista hyötyä, ainakaan minulle.
Osaako nuo edes lukea, ymmärtämisestä nyt puhumattakaan.
En ole koskaan edes selannut sanomalehtiä.