Tuo ketju "11 vuotias tyttäreni oli kertonut opettajalle"...
Siitä sen verran, että se on provo. Ap täällä ja olen vain 13-vuotias. Keksin jutun kahden kaverini kanssa, koska yhden sisko oli väittänyt, että näin oli oikeastikin käynyt. Tuli vain mieleen tehdä pila. Ettehän ilmoita is:ssään ja poliiseilla
T: alkuperäinen ap
Kommentit (10)
Eihän meille vain tapahdu mitään?
ap
joskus asiat leviää, ja netistä ei mitään saa koskaan pois. Nettirikoksista voi saada myös rangaistuksen.
http://www.tietoturvakoulu.fi/oppilaille/nuortennetiketti.html
Luin ketjun ja olin vähän ihmeissäni. Toki mitään nimiä tai yksityiskohtia ei mainittu, joten arvasin olevan trolli tai provo.
Nyt nukkumaan, niin jaksatte koulussa.
t. it-täti
Jos valehtelusta av-palstalla saisi rangaistuksia, mä istuisin elinkautista ;-)
t. se it-täti, joka tuntee lainsäädännön netin osalta
tajusivat, että kyseessä oli provo, joten halusivat vähän pelotella.
Olkaa huoleti, ei teille mitään tapahdu. Mutta kannattaa ottaa opiksi: nettiin ei kannata kirjoitella ihan mitä tahansa - joskus siitä voi oikeasti olla seurauksia.
Mutta siis: rauhoittukaa ja menkää nukkumaan, kaikki järjestyy.
Että nukkumaan menon jälkeen älkää enää norkoilko täällä, ei lasten palsta. Menkää vaikka demin sivuille tms, ikäisillenne tarkoitetulle palstalle.
myöhäistä ,,,, p:t on jo housuissa.
älkääkä pelotelko niitä enää. Ehkä ne oppivat jo jotain.
Sekä webbarille (joka ei kuitenkaan näytä olevan paikalla) että poliisin netti-infoon.