Kuinka hyvin pärjäisit 2 viikoa mahdollisimman vähillä ruokaostoksilla?
Näihin Ei rahaa eikä ruokaa -ketjuihin liittyen kuinka hyvin pärjäisit kotona olevilla ruokatarvikkeilla seuraavat kansi viikkoa?
Kommentit (12)
Pärjään kuukauden mainiosti, kaksikin menisi
Olen pärjännyt yli 40 vuotta hyvin vähillä ruokaostoksilla. Ja silti on se kotivara, eli kuivaruoka- ja säilykekaappi täynnä. Ja ekanahan sitä tietenkin söisi jääkaapin ja pakastimen tyhjäksi.
Sama. Kyllä pärjäisin. Kahvimaitoa olisi ikävä.
Hyvin, pakastimessa ja kuivakaapissa on yli kahden viikon kotivara. Niillä mahdollisimman vähillä ruokaostoksilla saisi oletettavasti hankittua tarvittavat tuoretuotteet.
Pärjäisin ainakin 4 viikkoa käymättä kaupassa.
Meillä on niin paljon ruokaa kaapeissa ja pakastimissa, että varmaan juhannukseen asti pärjättäisiin miehen kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Sama. Kyllä pärjäisin. Kahvimaitoa olisi ikävä.
Tähän aikaan vuodesta perunat ovat aika vähissä, mutta kahvimaidoksi on laktoositonta pitkään säilyvää. Pakastimessa on vielä lihaa, myös jauhelihaa niin, että varmaan seuraavaan metsästysaikaan riittää.
Hyvin.
Tällä hetkellä täällä "möksällä" kevyesti ruokatarpeet 13 päiväksi:
- 2 valmista risottosekoitusta 4 ateriaa
- tarpeet pieneen tomaattipiiraaseen 2annosta
- pakkasessa hariraa, minestronea, makaronilaatikkoa, 2 pikkupizzaa, pätkä salsicciaa = 6 annosta
- jääkaapissa 1 annos lihapataa ja muussia, munakastarpeet
- kaapin aarteista saisin tehtyä lisää hariraa 4 annosta, linssikeittoa 4 annosta, risottoa 2 annosta, pastaa tomaattikastikkeella 2 annosta.
Noista yhteensä siis 26 annosta.
Lisäksi jauhoista ja kuivahiivasta sämpylöitä, ruisleipää pakkasessa. Uht maitoakin 5 lt, jugurttia 4 pikkupurkkia, hilloa, juustoa
Ihan hyvin. Vettä tulee hanasta, kaapissa on erilaisia pähkinöitä, jauhoja, kaurahiutaleita, makaronia, spagettia, riisiä, kikherneitä, linssejä, tomaattimurskaa, kookosmaitoa, joitain liha- ja kalasäilykkeitä ja varmaan paljon muutakin, pakastimessa on lihaa ja kalaa, omenaa eri muodoissa, pari litraa jäätelöä, pakastekasviksia. Jääkapissa on pari pkt voita, muutama juusto ja chorizoa, kurkkua, paprikaa, litran purkki kreikkalaista jugurttia. Kyllä näillä 2 ihmistä aika pitkään pärjää.
Silloin kun ei ole rahaa, on pakko pärjätä joskus kokonaan ilman ruokaa.
En ole kerännyt mitään kotivaraa, mutta en kahdessa viikossa vielä pahasti nälkiintyisi.
Kuiva-ainekaappi on täynnä, myös kahvia olen tarjouksesta hamstrannut. Kananmunia on täysi, iso kenno. Maitoa on, kauramaitoa on, 2 pkt Oivariinia, kun leipä loppuu, levon lisää. 2 pkt kylmäsavulohta, kasleria, nakkeja ja perunasalaattia, makkaraa, juustoa, silliä on jääkaapissa. Vihanneslaatikko täynnä perunaa, porkkanaa, suolakurkkua, kurkkua ja tomaattia. Pakastimessa on seitifileitä 2 pkt yms.
Mysodalla kuplavettä ja limua voi tehdä, jos veteen kyllästyy.
Yksin asuvana pärjäisin aina hyvin jääkaapissa, pakastimessa ja kuiva-ainekaapissa olevilla aineilla.
Ehkä maidon kanssa tulisi pahin puute, jääkaapissa on lähes täysi maitolitra ja kaapissa yksi litran kestomaito. Maitoa tarvitsen yleensä vain kahvin ja puuron joukkoon.
Pakastimessa on valmista ruokaa: itsetehtyjä lindströmin-, jauheliha- ja br.jauhelihapihvejä sekä lasagnea. Toki myös pakastevihanneksia, seitiä ja silakkafileitä, marjoja sekä ylenmäärin erilaisia leipiä ja joitain leivonnaisia ja jäätelöitä/mehujäitä.
Kuivakaapissa on kaikenlaista säilyvää, vain kuivahiiva puuttuu, mutta pakkoa leipomiselle ei olisi.
Ap