Asuntoon säästäminen ja kituuttelu vuokralla.
Tilanne meillä tämä: säästämme omaan asuntoon ja meillä on asp-tili. Ensi kesänä tulee se 8 vuosineljännessäästö, jolloin voimme ostaa asunnon, kun 10% olemme asunnon hinnasta säästäneet.
Tilanne on vain nyt niin, että joudumme kituuttamaan sinne asti, koska jotta voisimme säästää sen 10% asunnon hinnasta, joudumme laittamaan isoja summia nyt kolmen kuukauden välein plus että pitää vuokra maksaa.
Asuntolainan maksuerä ja muut asumiskulut yhteensä tulee olemaan yhtä suuri kuin vuokramme nyt, ellei jopa hieman pienempi. Eli kun ensi kesänä/syksynä asunnon ostamme, tulee tilanne rahallisesti huomattavasti helpottamaan. Emme ole kovin ehtineet säästää asp-tilille, joten siksi joudumme isoja summia sinne nyt laittamaan.
Ja miksi kiirehtiä eikä säästää pitempään pienemmillä summilla? Siksi, koska olemme ostamassa asuntoa jossa nyt asumme vuokralla ja omistaja haluaa myydä tämän mahdollisimman pian, (on meidän tuttu ja tietää tilanteemme, joten lupasi antaa aikaa ensi kesään ja pitää meidät vuokralla siihen asti). Tämä asunto on todella meidän unelma, ja lisäksi työpaikat ja koulut lähellä ja sukulaiset jne, joten ei ole muuta vaihtoehtoa kuin ostaa tämä jo ensi kesänä pois. Hyvä että saimme siihen asti aikaa omistajalta.
Mutta nyt vinkkejä siihen, miten kituutamme ensi kesään, nyt siis maksamme vuokran plus samalla säästämme asuntoon, sanotaan nyt vaikka 1000 euroa, mutta ensi syksystä lähtien ei tosiaan kuluja tule kuin noin 500 euroa.
Emme matkustele, alkoholia menee todella vähän ja yleensä saamme lahjaksi, tosi vähän tulee ostettua itse, emme tupakoi, teen paljon ruokia itse jne. Autoa käytämme jo nyt todella vähän, harrastuksiakaan ei kovin ole. Vaatteitakin ostamme harvoin.. Olemme molemmat pienipalkkaisissa duuneissa, joten rahaa ei muutenkaan kovin ole. Ihan kaurapuurolinjalle emme kyllä saa itseämme tsempattua! Miten siis pärjätä tuleva talvi ja kevät, oisko vinkkejä?
Kommentit (8)
myykää se auto. Jos se on edes parin tonnin arvoinen kottero, sillä on tuossa jo aika iso merkitys.
Säästätte sitten uuteen, jos luulette vielä tarvivanne, kun asunto on teidän.
<a href="http://www.valtiokonttori.fi/public/default.aspx?nodeid=18345" alt="http://www.valtiokonttori.fi/public/default.aspx?nodeid=18345">http://www.valtiokonttori.fi/public/default.aspx?nodeid=18345</a>
Teidän on mahdollista ostaa asunto jo nyt. Jos ennen vuoden loppua ostatte, saatte 3000 euron bonuksen.
Tuolla on asiasta tietoa kohdassa "Tietoa mahdollisuudesta hankkia asp-asunto ennen säästöosuuden karttumista. (pdf)"
mutta en usko että onnistuu mitenkään meillä, koska kuten sanoin, emme ole saaneet vielä kovin säästettyä asp-tilille. Tarkoitus onkin nyt laittaa asp-tilille kuukausittain useampi satanen (käytännössä siis siirto 3. kk välein, mutta joka kk:n palkasta kuitenkin säästettävä), jotta saamme sen 10% säästettyä kesään mennessä. Voit siis kuvitella, ettemme ole ehtineet säästää vielä montaa sataa euroa sinne tämän parin vuoden aikana, mikä meillä se tili on ollut.
Jos olisimme tienneet esim. vuosi sitten, että unelmien asunto löytyy näinkin nopeasti, olisimme alkaneet kituuttaa jo aiemmin ja säästäneet radikaalimmin. Nyt olemme pitännet taukoakin välillä säästämisestä ja laittaneet vain minimi 150 euron summia sinne silloin tällöin. Ja nyt tilanne tämä :(
"autolaina" jonka kaytattekin asp saastoihin. Alatte lyhentaa "autolainaa" ensi kesana kun olette hankkineet asunnon ja asumiskustannukset pienenee.
myykää se auto. Jos se on edes parin tonnin arvoinen kottero, sillä on tuossa jo aika iso merkitys.
Säästätte sitten uuteen, jos luulette vielä tarvivanne, kun asunto on teidän.
Ei kannata myydä. On kottero. Joo, köyhiä ollaan (mutta onnellisia, tämä asuntojuttu vain stressaa)
Ja ei KAIKKI sentään ole NIIN lähellä, ettei autolla mentäis. Töihin emme mene autolla (työpaikat ovat niin lähellä) mutta kauppaan, sukulaisiin jne menemme kyllä autolla.
Tarkoitin sitä, että kun asunto on muutenkin unelma, niin läheltä (puolen tunnin automatkan päästä) löytyy palvelut ja sukulaiset. Julkiset ei kulje täällä, joo, kylällä asutaan..
ap
"autolaina" jonka kaytattekin asp saastoihin. Alatte lyhentaa "autolainaa" ensi kesana kun olette hankkineet asunnon ja asumiskustannukset pienenee.
ap
Kannattaa ihan oikeesti mennä pankkiin ja jutella tosta "liian aikaisin" asunnon ostamisesta. Mulla semmonen kuva, että ovat suhtautuneet ASP-ihmisiin melko positiivisesti. Pankilleki kuitenki siinä porkkanoita kuten valtion takausta yms. Eli ei ole niin iso riski pankille.
Siellä osaavat ehkä myös neuvoa jonkin järkevän tavan kituutttaa.. En ehkä ottais ite sitä autolainaa, koska se on tosi paljon kalliimpaa koroilta ja sillä vain siirrätte kituuttamista tavallaan eteenpäin. Ensisijaisesti siis selvittelisin ihan mahdollisuutta ostaa se kämppä jo nyt. Tsemppiä joka tapauksessa!
vuotta pärjää ihan pikkurahoilla, kunhan ette törsää yhteenkään turhaan asiaan, ja syötte köyhemmin... kirppikseltä pakolliset vaatteet...
http://www.valtiokonttori.fi/public/default.aspx?nodeid=18345
Teidän on mahdollista ostaa asunto jo nyt. Jos ennen vuoden loppua ostatte, saatte 3000 euron bonuksen.
Tuolla on asiasta tietoa kohdassa "Tietoa mahdollisuudesta hankkia asp-asunto ennen säästöosuuden karttumista. (pdf)"