Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten teette ruokasuunnittelun

Vierailija
17.04.2026 |

Jos edellispäivänä jäänyt tähteitä, mutta ei riitä kaikille? 
Pakko käyttää kuitenkin!

Jääkö joku ilman vai teettekö jotain lisäksi? 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ketään jätetä ilman ruokaa ja kaikille pitää tulla vatsa täyteen , joten pienemmät annoksetkaan ei käy. Joten tottakai teen lisäruuan. 

Vierailija
2/4 |
17.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jääkö joku ilman? Mitä ihmettä nyt taas? Ei, kukaan ei jää ilman. Syön jämät etäpäivän lounaalla, puoliso ottaa niistä eväät töihin tai nakataan pakkaseen ja tehdään uusi ruoka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos jotain jää, annan koiralle tai laitan jääkaappiin.  Lämmitän seuraavana päivänä evääksi tai lounaaksi tai uuden ruoan lisukkeeksi.  Voin myös tehdä kokonaan uuden ruoan ja seuraavana päivänä lämmitän kahden päivän tähteet.  Joa aikuinen poikani tulee käymään ja jää yöksi, kaikki katoaa jääkaapista illan aikana.  Jos ruokaa on paljon ja sitä riittäisi useammalla päivälle, saatan pakastaa, ettei kovin montaa päivää tarvitse syödä samaa.

Vierailija
4/4 |
17.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen uuden ruuan,jos joku nyrpistää nokkaa, sanon et on siellä myös eilistä. Kuiten meillä kaikki aina menee, otetaan sitten vaikka töihin evääksi jos jotain jää. Joskus yhdistän vaikka parin päivän eri tähteitä töihin ja on vahingossa löytyny myös hyviä yhdistelmiä. Ja yks päivä lapset ei syönyt yhtä ruokaa jota tein ekaa kertaa. Hyvää se oli ja sanoin sitten jos ei kelpaa,pureskelkaa sitten vaikka kynsiä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi yksi