Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Annoitko luvan lopputyösi/gradusi avoimeen saatavuuteen? Jos et, miksi?

Vierailija
16.04.2026 |

Hakuja tehdessä tulee aika usein eteen lopputöitä, jotka eivät ole avoimesti saatavilla. Kyse ei ole mitään salassapidettävää tietoa sisältävästä (olisiko se edes mahdollista), ja ovat kuitenkin luettavissa kirjastossa käsikappaleena. Ja mietin miksi. Tai tarkemmin; onko olemassa joitain muita syitä kuin se, että pitää työtään niin huonona, ettei halua sitä luettavaksi. Mutta ehkä niitä on muitakin?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poliitikon ura siintelee, eikä haluta tehdä plagiaattien kaivelua helpoksi julkaisemalla sähköinen versio.

Vierailija
2/2 |
16.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa muista syistä sanoa kuin omastani. Oli sen verran luokaton tekele, että parempi, että se nähdäkseen täytyy vähän nähdä vaivaakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/2 |
16.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on rajattu käyttöoikeus. Ja syy on oikeastaan se, etten koskaan saanut organisaatiolta tietoa siitä (oma työpaikka vielä) että saako sen työn julkaista vai pitääkö laittaa rajattuna. Ja sitten päädyttiin opettajan kanssa siihen, että laitetaan rajattuna, ettei työ juminut sen takia. Mutta ei kyllä sinänsä haittaa että se on rajattuna, vaikka ihan kelpo työ onkin. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän viisi