Tulisipa oikein pitkä hellejakso ensi kesänä. +25C ja yli vaikka kuukauden verran. Kovia ukkosia ja sadekuuroja välillä
Kommentit (8)
Ukkosia on ollut ikävä. Varmaan kymmeneen vuoteen ei ole täällä ukkostanut kunnolla niin että talo tärisee joka kerta ja sähköt poikki.
Toivottavasti olis sellainen kolmen kuukauden jakso vähintään +35 astetta varjossa ja koko ajan tosi kostea ilma, niin että olis mahdollisimman tukalat oltavat.
Vierailija kirjoitti:
Ukkosia on ollut ikävä. Varmaan kymmeneen vuoteen ei ole täällä ukkostanut kunnolla niin että talo tärisee joka kerta ja sähköt poikki.
Meillä kävi toissa kesänä kova ukonilma ihan päällä. Oli komeeta katseltavaa ja kuunneltavaa. Talo on rakennettu kallion päälle, kun jyrisi niin ikkunat helisi samalla.
Joo. Toivon myöskin kovia ukkosia, vaikka monesti salama iskee ihan talon kylkeen, tai sisällekin. Tykkään, kun oikein kolisee kovaa ja valot välkkyvät.
Vuonna 2010 oli pitkään +37 astetta hellettä. Sitten tulikin oikein kunnon jytinät heinäkuun lopulla ja elokuun alussa monena päivänä peräkkäin.
Oisin joko kesän mökillä päijänteellä