Tiesitkö tämän isoista eläkkeistä?
AI-yhteenveto
.... että 60 000 euron kuukausieläkkeestä vain noin kolmannes olisi itse ja työnantajan toimesta kerrytettyä (rahoitettua) työeläkettä, pitää suurin piirtein paikkansa suomalaisen työeläkejärjestelmän periaatteiden valossa.
Tässä yksityiskohtainen selvitys miksi:
1. Eläke kertyy palkasta (n. 1/3 rahoituksesta)
Suomessa työeläkettä kertyy 1,5 % vuosiansioista. Vaikka henkilöllä olisi ollut erittäin korkea palkka, eläkemaksut (työntekijän n. 7,3 % ja työnantajan n. 17-18 %) kattavat vain osan koko eläkeajalle maksettavasta eläkesummasta.
Kertymä: Jos henkilö on maksanut "vain" noin kolmanneksen (esim. 20 000 €/kk), se tarkoittaa, että suoraan palkkatyöstä kertyneet eläkeoikeudet ovat noin 20 000 €/kk tasolla.
2. Yli 40 000 €/kk on ns. "kustantamatonta" eläkettä (2/3)
Suurimmat eläkkeet (kuten 60 000 €/kk) kertyvät usein erityisjärjestelyistä, kuten lisäeläkevakuutuksista (vanhat, sitovat järjestelyt), yrityksen johtajasopimuksista tai ennen vuotta 2005 voimassa olleista säännöistä, joissa eläkeikä tai eläkkeen määrä oli sovittu korkeaksi ilman, että niitä on täysin rahastoitu työntekijän eläkemaksuilla.
Suurituloisilla merkittävä osa eläkkeestä on usein "kustantamatonta", mikä tarkoittaa, että työeläkeyhtiö maksaa sen, mutta se ei vastaa suoraan työntekijän omia eläkemaksuja.
3. Järjestelmän rahoituspohja
Suomen työeläkejärjestelmä on pääosin jakojärjestelmä. Nykyiset maksut rahoittavat pääosin nykyiset eläkkeet. Suurimmat eläkkeet "rahoitetaan" siis laajemmasta eläkepoolista, ei vain suoraan kyseisen henkilön omista maksukertymistä.
Yhteenveto
Oletus on oikea: Yleensä suurissa johtajaeläkkeissä (yli 10 000–20 000 €/kk) itse rahoitettu osuus on murto-osa kokonaiseläkkeestä.
60 000 €/kk on Suomessa äärimmäisen harvinainen (alle 1 % eläkeläisistä saa yli 6 000 €, 60 000 € on poikkeuksellinen huippu).
Voisiko eläkekattoa harkita?