Muita joita ei kiinnosta ulkomaanmatkailut?
Kommentit (18)
Olen jo käynyt kaikissa paikoissa, jotka ovat kiinnostaneet. Mihinkään kehitysmaihin ei kiinosta matkustaa, kun siellä on niin typerää porukkaa.
Ei tosiaan kiinnosta. Olen enemmän kotihiiri ja nautin lähialueen maisemista. Käytän rahani mielummin muuhun 👍
M39
Varmaan on moniakin. Itse en kuulu niihin. Tosin matkustustyyli on muuttunut, enää ei kiinnosta budjettimatkailu ja mahdollisimman kauas meneminen. Nyt pitää olla hyvät hotellit varattuna etukäteen ja mielellään max 4h lentomatka.
Mieluimmin olisin mökillä.
Mun "mökki" on ulkomailla
Ei kiinnosta. Olen matkustellut riittävästi.
Ei kiinosta kovin paljon turstityyppinen matkailu, mutta esim. opitonmatkalla tai työmatkalla voisi ehkä käydä,mutta sekin riippuu että missä. Kotimaassa olen tykännyt matkustella. Ehkä sitten eläkepäivillä olisi kiva käydä jossain Espanjassa rantalomalla tai asua siellä pari kuukautta tms. En tykkää istua lentokoneissa, junissa yms. pitkiä aikoja joten sekin ehkä vaikuttaa matkustushalukkuuteen. Olen kyllä matkustellut, mutta maailma on täynnä kaikenmaailman turistien huijaajia. Mitään vakavaa ei onneksi ole sattunut, mutta kuitenkin.
Ei kiinnosta, kun en välitä yksin matkustella.
Internet ja kirjallisuus riittävät maailman tutkimiseen. Ei tarvitse matkustella.
Vierailija kirjoitti:
Mieluimmin olisin mökillä.
Mun "mökki" on ulkomailla
Tosi kätevää. Ei tule turhan usein lähdettyä.
Hep! Samaa monikulttuuripa*kaa kaikki maat nykyään. Arkkitehtuurissa ja luonnossa voi vielä olla jotain katseltavaa.
Vierailija kirjoitti:
Ei tosiaan kiinnosta. Olen enemmän kotihiiri ja nautin lähialueen maisemista. Käytän rahani mielummin muuhun 👍
M39
Samaa mieltä.Nykyään en käy edes risteilyillä.Tylsää varsinkin talvella olla kokoajan laivan sisällä ja vain pelata tai juoda .
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mieluimmin olisin mökillä.
Mun "mökki" on ulkomailla
Tosi kätevää. Ei tule turhan usein lähdettyä.
Vähän kuin entinen työkaveri jolla oli mäkki lapissa. Se piti sitä niin tärkeänä, että useana viikonloppuna mökkeili. Matkaan vaan meni 11 tuntia suuntaansa, joten ei siinä viikonloppuna paljoa aikaa jäänyt mökistä nauttia.
Kunhan olen käynyt vähintäänkin 50 eri maassa 5 eri mantereella, aion ryhtyä ympäristönsuojelijaksi ja kansanvalistaksi kertoen muille, miksi heidän ei kannata matkustella.
Minä katselen youtubesta matkailuvideoita ja ahdistun pelkästä ruudulta katselusta, kun on täynnä ihmisiä paikat. Joten ei kiitos ulkomaanmatkoja. Ei kiinnosta nähdä livenä nähtävyyksiä, nykyään on helposti saatavilla videomateriaalia kohteesta kuin kohteesta. Se videoiden katselu riittää minulle. Onko muita, joilla on sama ajatusmaailma? Asun luonnonkauniilla pienellä paikkakunnalla Pohjois-Suomessa, enkä kerrostalohelvetissä, niin sielu lepää ympäri vuoden.
Mieluimmin olisin mökillä.
Mun "mökki" on ulkomailla
Tosi kätevää. Ei tule turhan usein lähdettyä.
Viimevuona olin 25 viikkoa, tälle vuodelle tulee ehkä saman verran. "Lähdin" 4x
Oikeasti olen vähän kateellinen, kun minulla ei ole koskaan rahaa matkustaa mihinkään. Mutta on parempi sanoa, ettei kiinnosta ja tällä aloituksella haen sopivia lisäselityksiä, kun tiistaina palataan töihin ja en kehtaa sanoa, että bensakin on niin kallista, ettei voitu lähteä edes sukulaisten mökille lokkeilemaan.
Ap
Minua ei enää kiinnosta. Olen kiertänyt niin monet maat ja vedet ettei yksinkertaisesti kiinnosta. En saa niiltä matkoilta enää mitään. Ihanaa oli aikansa.