Seksimuistot ja kotikaupunki
Mitä intohimon paikkoja tulee mieleen, kun ajat kotikaupungissa? Yritän muistella:
- vanha opiskelija-asunto voimalaitoksen vieressä , ensimmäinen vappuni. Tutun kokeneen (ymmärsin jälkeenpäin) opiskelijatytön kanssa ajauduttiin sänkyyn ja tietenkin yritykseen. Tyttö hoki ei, ei (kai siihen aikaan kuului asiaan eikä raiskauksesta ollut kysymys) - ja riisuutui. Uskoin hetken kieltoja mutta alastomuus kertoi jotain muuta peräkamarin pojallekin. Näin 1970-luvulla... Surkea muutaman sekunnin akti, mutta poikuus meni. Ja tyttö hymyili vuosia sen jälkeen kohdatessa, vaikka uusintaa ei yritetty.
- uusi opiskelija-asunto. Kai kymmenisen partneria omalla kohtuukokemuksella. Tuleva vaimokin. Rakkaudella jotkut ja himolla loput.
- diakonissaoppilaiden asuntola. Ihana oppilas, kihloissa - mutta kihlattu kuulemma "tylsä" (?). Päivällä tavattiin huoneessaan ihan kahvin merkeissä. Mutta minun intohimoni heräsivät. Oppilastyttö oli tietoinen miten nuoren miehen suuret tuskat pitää hoitaa, ja ne hoidettiin. Illalla tytöllä oli tapaaminen sulhasen kanssa. Mitenkähän asiat hoidettiin illalla eikä sulhanen epäillyt? Kai anatomia oli liukkaana kunnossa. Vuosia sitten näin etäältä perheen: kaunis rouva ja kauniita lapsia (ei minun näköisiä) sekä epäluuloisen näköinen aviomies.
- talo 500 m. edellisestä paikasta. Ollaan jo vuosia myöhemmin. Suhde kollegarouvaan, jonka mies pitkällä matkalla. Puutetta lievittämään kelpasin. Suurta intohimoa. Taisi elävän lesken tauti helpottaa.
- muutama muukin paikka myöhemmin 1-5 km. etäisyydellä mm. työpaikan juhlatilassa. Silloin vielä hyvät tarjoilut. Kävely merenrannalle kahdestaan. Siveä työtoverirouva (myöhemmin kertoi olleensa silloin raskaana) salli hyväillä ihania rintojaan; ei muuta enkä juuri yrittänytkään kun/vaikka hyvä kaveri). Jälkeenpäin vuosien jutteluystävyys, ei muuta. - Ehkä hyvä näin.
Ajaminen kotikaupungissa on muistorikasta... Entä sinullakin?