Persoonallisuus vaihtelee vai mistä kysymys?
Mistä voi olla kyse seuraavanlaisessa käytöksessä?: Ihminen on aina töykeä ja vihainen tavattaessa ja puhelimessa, mutta lähettämänsä tekstiviestit ja sähköpostit ovat aina ylenpalttisen ystävällisiä.
Kommentit (3)
Ja on oikeasti vihainen, todella vihainen ja puhuu vain negatiivisia asioita aina kun tapaamme ja myöskin jos puhumme puhelimessa. Mutta tosiaan kirjoitetut viestit ovat iloisia ja ystävällisiä. Aivan kuin eri ihmisen kirjoittamia.
Ei halua, että jää todisteita (s-postiviestit, kirjeet ja muut vastaavat), siksi on kaikessa sellaisessa ystävällinen, mutta kasvokkain (kahden kesken) ikävä, painostava, manipuloiva, uhkaava, vihainen, alistava, väheksyvä, halveksiva???
Tyypillisen narsistin käytöstä. Vältä seuraa niin paljon kuin mahdollista.
Siis naamalla vähän vihainen ilme ja töksäyttelee asioita? Mutta ei oikeasti ole vihainen. Vaikea selittää...