Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oululainen Kaleva-sanomalehti artikkeli

Vierailija
18.03.2026 |

työnhakuvelvoitteen rasittavuudesta: työttömät lähettävät hakemuksia paikkaan kuin paikkaan, työnantajille satoja hakemuksia yhteen tehtävään, ja te-toimisto ei kykene valvomaan velvoitteen täyttymistä. Viime mainittuun kysymys: no, eiks sitä pidä vain se määrätty hakemusluku täyttää per jakso?

 

Mut sitä vaan kun artikkelin kommenteissa yks esittää et vastikkeeton raha lopetetaan ja tilalle yhdyskuntapalvelu jota tekevälle tarjotaan ruoka ja kohtuuhintainen asunto.

Niin, kommentoija haluaa jai parakkikylät tyyliin concentration camp. Entäs perheelliset esim ruuan suhteen, entäs vaatteet, entäs terv.huolto, entäs henk.koht. vapaus!

 

Urveloitten ajatuksia ei voi ymmärtää, kehtaavat kuitenkin ne julkisuuteen kirjoittaa!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ompa hyvä, et on vain tilaajille. Se artikkeli.

Noi kertomasi kommentit. Ne samat hullut jankkaa niitä vauva palstalle ja joka paikkaan. Mt ongelmat näkyvät juuri noin. Jankkaa samaa 8 lehteen ja vauvalle. Kävisivät edes joskus lenkillä.

Vierailija
2/2 |
18.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastikkeeton raha!

On olemassa myös työpaikkoja, joissa palkkaa maksetaan kokopäiväiseen työhön perustuvana kuukausipalkkana ikälisineen. Työehtosopimuksissa määritettyyn työhön sama peruspalkka kaikille ko. tehtävässä työskenteville. 

Mutta etenkin julkishallinnossa tehtävissä joissa työ voidaan määrällisenä suorituksena laskea, eli konkreettiset suoritteet, on selkeästi eräitä joille se kiinteä tehtäväkohtainen palkka tulee mitättömillä suoritteilla - suurimman osan työviikon päivistä voi viettää ihan miten haluaa kunhan vaan tulee työpaikalle. Ja jossakin muualla yksi ihminen tekee ko. tehtävää suurella työkuormalla, ei todellakaan tarvitse miettiä miten sitä tämänkin 7,45 min työajan saa kulumaan. Mutta ne jotka pitävät näissä duuneissa itseään äärettömän hyvinä, osaavina ja työnantajalle tärkeinä, ovat just noita joita työmäärä ei juurikaan rasita!

 

Tällasta vastikkeellisuuksista. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kaksi