Myllypuron ruoka jakelu loppuu,ei hävikkiruokaa
Kommentit (12)
Sellaista se on, kun on lahjoitusten varassa.
Kaupan tavarapeli toimii silloin oikein, jos punalaputettuja ei riitä lahjoitettavaksi.
Todella harmi. Olin itse vapaaehtoisena tuolla, kun olin vuoden verran työttömänä. Jakelulle oli valtava tarve, ja pitkät jonot joka kerta. Myllypuro on juuri hyvä paikka tuollaiselle, koska ympärillä on kaupunginosia, joissa on paljon huono-osaisuutta.
On kyllä karua, mutta huomaahan sen täällä pk-seudulla ainakin, ettei ilta-alen aikaan ole nykyisin enää punalapputuotteita. Kaikki on käynyt niin kalliiksi, että monien työssä käyvienkin on nyt ihan eri tavalla mietittävä missä voisi säästää.
Vierailija kirjoitti:
Sellaista se on, kun on lahjoitusten varassa.
Kaupan tavarapeli toimii silloin oikein, jos punalaputettuja ei riitä lahjoitettavaksi.
Ihmeen pieneksi ne hävikin saakin.
En muista milloin olisin voinut ostaa punalaputettua , hyvä jos hyllyssä on normaalillla hinnalla halvempia tuotteita . Halvatkin on tosin hintavia.
Kaikki ruokajonot loppuu kohta. Sitten jos ei ole varaa ruokaan, niin sitten vaan kuolkoot pois.
Pohjois-Karjalassa erään naapurimaan (ei ruotsalaiset) matkailijat käy hakemassa lisää tuliaisia Suomen vierailultaan ruokajakelussa.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki ruokajonot loppuu kohta. Sitten jos ei ole varaa ruokaan, niin sitten vaan kuolkoot pois.
Ihmiset siirtyy kauppoihin-
Onnea HELLsinki.
Hesaloiset itkee🤣
🥩🥩🍕🍕🍗🍗
Mahtavaa, Hursti saa lisää porukkaa, ei taida jono enää mahtua Kallioon. Siirtyisivät vaikka tyhjälle Malmin lentokentälle, siellä olis tilaa. Kalliosta häviäisi tuulipukukansa.
Ruokaahan on yhtä paljon kuin ennenkin, härskejä ruoanhakijoita on vain aiempaa enemmän.