Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

äiti "myönsi" pahoinpitelyt ensi kertaa

Vierailija
14.11.2011 |

Olen 40v nainen. Sain juuri sähköpostia äidiltäni. Hän "myönsi" ensi kertaa kohdelleensa minua lapsena kaltoin. Minua pahoinpideltiin rangaistukseksi (=koivunvitsaa/remmiä/kättä pyllylle, tukistettiin, heiteltiin, tönittiin, nostettiin päästä ilmaan, huudettiin, läpsittiin, annettiin luunappeja, alistettiin, nöyryytettiin jne) kotona kun olin lapsi. Rnagaistuksena, ei ajan kuluksi. Nyt sähköpostissa asiaa sivuttiin ensi kertaa.



Kerroin äidilleni hermostuneeni lapselleni totaalisesti hänen käytöksestään. Siitä näytti tulleen sysäys äidilleni kirjoittaa minulle muutama rivi, jossa varoitteli minua menettämästä malttiani lapsen kanssa "itselläni meni hermot liian helposti kanssasi vaikka ihan kiltti lapsi olit".



Pitääkö minun jotenkin teidän mielestä reagoida tähän, jotenkin "antaa synninpäästö" tmv? Muistan hyvin millaista oli kun oli jotain väärää tehnyt. En itse koe tarvetta asiaa puida enkä halua antaa synninpäästöä, vaan nautin ajatuksesta, että ehkä hän on asian viimein ymmärtänyt ja kärsii omantunnon tuskia.



Ajatuksia?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kuusi