Kauheaa, mitä ostoskeskuksissa näkeekään:
Nuori tyttö, noin 14 vuotias oli pukukopissa sovittamassa sellaisia stringialushousuja. Verho oli hieman jäänyt auki ja näin sen ja kauhistuin. Koputin aluksi pukukopin reunaan ja kun tyttö pelästyi (peitti itsensä farkkuhousuillaan) vedin verhon kiinni, mutta jäin itse siinä väliin. Sanoin tytölle juurikin näin: "Mitäs sinä sovittelet tuollaisia isojen tyttöjen alusvaatteita. Olet vieläkin niin nuori. Mitä vanhempasi sanovat? Käyttäydyt kyllä aika hävyttömästi. Lupaa minulle, ettet osta noita kauheita stringejä!"
Tyttö vaan huusi minulle, että "Painu vittuun senkin ämmä!"
Minä hermostuin todella paljon ja katsoin tarkasti, kun tyttö palautti stringit hyllyyn ja lähti kaupasta. Taisipa oppia, minkälaisia vaatteita pitää pitää yllä. On mukavaa, että joskus voi hieman antaa ohjeita ja avustaa tuntemattomia ihmisiä. Tuli varmaan hyvä mieli tytön vanhemmille.
Toinen asia, mitä näin, oli kauhean ruma nainen samassa kaupassa. Koruosastolla nimittäin. Nainen oli varmaan ihan luonnonkaunis, mutta näin jotain aivan hirveää: Hänellä oli kummallakin puolella alahuulen sivuilla lävistykset ja silmien välissä. Miten joku voi tehdä noin? Kaikkein kauheinta oli kuitenkin se, että nainen piti pientä tyttöä sylissä. Olisiko ollut noin 5-vuotias. Pienellä tytöllä oli korvakorut korvissa! Miten joku voi olla noin huono äiti? Tekee syntiä itselleen ja tytölleen. No tyttö katseli siinä pieniä leppäkerttukorvakoruja ja meni kysymään äidiltään: "Eikö olekkin hienot?" Siihen äiti sanoi: "Voi kuinka suloset korvikset. Otetaanko?"... Tuntui, että saan siinä vaiheessa raivarit! Kävelin äidin luo, ja sanoin: "Oletkos aivan varma, että lapsella pitää olla korvaisisaan korut?" Tyttö katsoi minua kummeksuen, mitä tapahtuu. Tytölle sanoin: "Aikuisena voit ottaa korvaisiisi korut, mutta et vielä!" Sitten kävelin pois ja jätin äidin ihmettelemään tapahtunutta. Taisipa hänkin kuulla, miten oikea maailma toimii. Toivottavasti otti tytöltä ne korvakorut pois.
Olen myös nähnyt paljon muutakin mm. pääkallohuivin noin 11 vuotiaalla rokkenrollitytöllä. Hyi, miten rumaa!
Mitäs kaikkea kauheaa ootte nähny ostoskeskuksissa?
Kommentit (9)
Muutoin haukkuisin sinut pedofiiliksi ja sairaaksi tirkistelijäksi.
alko lupaavasti mutta loppu menikin sitten ihan plörinäks. keskittymistä nyt.
kun kaikki puhuvat proivosta.
Mikä sen on?
ap
Lolled. oikeesti. mun lapsella on korvikset.
Korvaisiisi ja korvaisissaan.. Noita sanoja en olekaan aikaisemmin tiennyt olevan
runoa:
Tytöllä pienet korvat,
korvaiset on korvat
pilasi pieni tyttö ne
kun korvaiset korut hankki
korvaisiin korviinsa.
Se jatkuu näin:
Tytön äiti suuttui pienelle tytölle,
kun niin rajut korvaiset korut on.
Tytön korvaiset niin pilalla nyt on,
että tyttö ei voi kuin itkeä,
korvaisten korviensa puolestaan.