Miksi länsimaissa katsotaan liittolaisten kyseenalaista toimintaa läpi sormien?
Aika tekopyhää, että muiden maiden laittomat sodat tuomitaan, mutta sitten liittolaisten sekoilut hyssytellään. Eikö pitäisi olla samat säännöt kaikille? Ja koska opitaan, että kaikista suurvalloista pitää pysyä erossa, kauppaa voidaan tehdä, mutta mitään riippuvuuksia ei saisi olla. Ei venäjästä, eikä Yhdysvalloista.
Kommentit (5)
Eurooppa on havahtunut juuri tähän ongelmaan. Liittolaisuutta USAn kanssa pyritään purkamaan mahdollisimman nopeasti. Se mahdollisimman nopeasti tarkoittaa useita vuosia.
Vierailija kirjoitti:
Eurooppa on havahtunut juuri tähän ongelmaan. Liittolaisuutta USAn kanssa pyritään purkamaan mahdollisimman nopeasti. Se mahdollisimman nopeasti tarkoittaa useita vuosia.
Ellei vuosikymmeniä. Mahtaisi Eurooppa mennä sekaisin, kun Microsoftin ohjelmat lakkaisivat toimimasta, sotateollisuudesta puhumattakaan.
Miksi Venäjä ei kehity? Samaa paskaa vuosisadasta toiseen.
Mielestäni tämä on ihan perusteltu asenne. Se miten kv-yhteisö (esim venäjä ja kiina, yk:n turvallisuusneuvoston jäseniä molemmat) on kohdellut Ukrainaa joka luopui ydinaseistaan on karmeaa. On ihan kiva että joku näyttää näille mitä tapahtuu jos kv-säännöistä ei piitata.
Noin kommunistit Suomessa sanoivat vuosikymmeniä. Neuvostoliiton kanssa oli voimassa yya-sopimus ja juhlapuheissa valehdeltiin kansalle, että Suomi on puolueeton.
Noin muuten riippumattomuus länsimaista on perin hankalaa nykyisessä maailmassa. Ilman EU:ta ja monia muita järjestöjä ja liittoumia elämä olisi monessa asiassa perin hankalaa.