Millaista on paremmissa hotelleissa
Kuin esim scandicissa? Kertokaa nyt juntille. Itse yöpynyt hienoimmillaan scandicissa.
Kommentit (10)
Asiakaskunta akateemisempaa, mikä näkyy mm. aamupalalla. Toki myös itse aamupala on tasokkaampi.
Aula on hienompi. Joskus huoneetkin. Ja aamiaisella on enemmän vaihtoehtoja, kokki paistaa munakkaasi sellaiseksi kuin haluat, tarjolla on skumppaa ja vaikka mitä suolaista ja makeaa.
Enempi pokkurointia ja kalliimmat hinnat, erityistoiveet huomioidaan laajemmin. Sheratonista mm. kokemusta.
Scandic on perushotelli, ei mikään parempi hotelli oikein missään päin maailmaa ainakaan Euroopassa. Neljän ja viiden tähden hotellilla ei välttämättä ole kovin paljon eroa, esim. tähtitieteellisen kallis viiden tähden hotelli Sveitsissä voi olla epäsiistimpi kuin jokin neljän tähden hotelli Berliinissä, sillä viides tähti tulee palveluista, joita ei välttämättä yöpymisen aikana tarvitse. Britanniassa kannattaa aina valita viiden tähden hotelli, muuten saattaa joutua epäsiistiin mörskään.
Muuten hotellit ovat sitä samaa perushuttua kaikkialla. Lempihotelliketjuni on H10, siellä on kaikki kohdallaan, siistiä, tyylikästä ja erinomainen aamiainen ja juomat baarissa sekä hinta-laatusuhde erinomainen. Olen vakioasukas, joten saan vähän siitä bonusta.
Keinotekoista hymyä hotellin työntekijöiltä, kylmän kiiltäviä pintoja ja muilta asiakkailta arvostelevia vertailevia nirppanokkaisia katseita.
Menisin vain jos minulle maksettaisiin, itse en maksa moisesta luksuksesta. Tietty saa jokainen pitää mistä pitää.
Luksushotelleissa on asukkaina ainoastaan meitä kokoomukselaisia ja muita parempia ihmisiä. Virolaiset ym. tytöt ovat vain meidän, miesten, vieraina.
Vierailija kirjoitti:
Keinotekoista hymyä hotellin työntekijöiltä, kylmän kiiltäviä pintoja ja muilta asiakkailta arvostelevia vertailevia nirppanokkaisia katseita.
Menisin vain jos minulle maksettaisiin, itse en maksa moisesta luksuksesta. Tietty saa jokainen pitää mistä pitää.
Sitä kutsutaan asiakaspalveluksi. Kumma miten monelle on vaikeaa sitä tarjota, ottaa vastaan tai ymmärtää.
On tullut yövyttyä hotelleissa niin ulkomailla kuin kotimaassakin ja niissä kaikissa on kokolailla tappavan tylsää.