Milloin Suomeen saataisiin lapsille oikeudet ihan oikeasti?
Paperilla ne on. Mutta käytännössä lasten oikeutta molempiin vanhempiin ja perhe-elämään, ei toteuteta silloin kun on erolapsi ja äiti pyrkii pitämään isän erossa lapsista.
Kommentit (4)
Entäs vanhuksille? Oikeus ihmisarvoiseen elämään, turvaan, ruokaan, virikkeisiin?
Lapsillahan on enemmän oikeuksia kuin koskaan aiemmin. Lasta hädin tuskin edes pystyy komentamaan ilman, että paikalle saapuu joku lasten oikeuksien puolustajien partio pillit päällä.
Eli isienoikeusspammia teeskennellen että lapsen oikeudet kiinnostaa kun kyse on vain katkeroituneen miehen ulinasta kun eron jälkeen ei pääse sanelemaan sääntöjä. Jos olisit ollut isänä kun lapset vielä oli yhteisessä kodissa niin olisit saanut vuoroviikot erossa. Eron jälkeen on turha valittaa kun on itse vieraannuttanut itsensä jo suhteen aikana perheestä ulos.
Ei taida toteutua ikinä