Kolumni: Nyt loukkaannuttiin tekovatsasta Koko yhteiskunta uhkaa halvaantua
Kommentit (15)
Tästä Saara Särmästä pitäisi tehdä huoli-ilmoitus viranomaisille, niin voisivat passittaa hänet saamaan hoita harhoihinsa.
Ei yllätä baletin läskifobisuus. Mutta tää on kyllä sellaista, joka ulossulkee esimerkiksi minut katsojana. Onko baletilla tosiaan varaa tänä päivänä työntää pois osa potentiaalisista katsojista, Särmä kirjelmöi Instagramissaan.
Mitäpä Saara Särmä balettikatsomossa ylipäänsä tekisi? Etsisi baletista esiintyjiä, kohtauksia ja musiikkia, jonka kokisi itseään loukkaavana. Noin typerä ihminen ei edes ymmärtäisi ilman esittelylehtistä, mistä katsomassaan baletissa on kyse.
Siis nytkö kukaan ei saisi loukkaantua mistään, koska ap ajautuu tästä toimintakyvyttömäksi ja uskoo maailmanlopun tulevan?
Onpa yllättävää, että Saara Särmä taas asialla 🤣
Kerro ap omin sanoin, miten siis yksittäisen ihmisen loukkaantuminen halvaannuttaa yhteiskunnan.
Klassista Ukkolaa. Napataan joku pöljä kannanotto jostakin - sitten laaditaan siitä kaltevan pinnan teorialla taivasteleva kolumni, kuinka länsimainen yhteiskunta on jälleen kerran romahtamassa :D
Ja tuhannet vieterillä vedettävät tuulipuku-apinat taputtavat symbaaleitaan yhteen, että kylläpä se Ukkola on taas niin viisas ja asian ytimessä.
Vierailija kirjoitti:
Siis nytkö kukaan ei saisi loukkaantua mistään, koska ap ajautuu tästä toimintakyvyttömäksi ja uskoo maailmanlopun tulevan?
Hanki elämä. Ihan oikea elämä, jossa sinulla ei ole aikaa eikä halua koko ajan etsiä loukkaantumisen kohteita, koska työ, harrastukset ja ystävät täyttävät aikasi.
Vierailija kirjoitti:
Kerro ap omin sanoin, miten siis yksittäisen ihmisen loukkaantuminen halvaannuttaa yhteiskunnan.
Lue tuo Ukkolan kolumni ajatuksen kanssa, niin ehkä se aukeaa sinullekin.
Kaikista läskiaktiiveista tulisi tehdä huoli-ilmoitus viranomaisille, ja perusteluna voisi käyttää näiden läskiaktivistien elämänhallinan täydellistä käsistä lähtemistä ja harhaista maailmankuvaa.
Ukkola: "Tämä on klassinen woke-argumentti: jos maailmanhistorian klassikko ei peilaa juuri minun tämänhetkistä maailmankuvaani tai jos se haastaa minut tuntemaan muuta kuin täydellistä moraalista ylemmyyttä, se pitää känselöidä."
Ukkola: "Don Quijotessa on ääretön määrä mahdollisuuksia loukkaantua. Siinä on palvelija, joka on kuvattu hölmönä. Miksi työväenluokan edustaja esitetään koomisen typeränä?
Siinä ratsastetaan aasilla. Miksi uljas eläin on valjastettu peltihaarniskassa kolistelevan äijän ratsuksi?
Siinä piestään tuulimyllyjä. Eikö kukaan ajattele tuulimyllyjen, noiden uutterien energiasampojen, tunteita?"
Niinpä. Melkoisen valikoiva loukkaantuminen Särmältä, mikä vain kertoo Särmän loputtomasta itsekeskeisyydestä. Kun mikä tahansa maailmassa koetaan loukkauksena itseä kohtaa, vika ei ole maailmassa, vaan siinä omassa persoonassa. Tässä on nyt selvästi kasvun paikka näillä feministeillä, jotka vaikuttavat henkisiltä vanhempiaan vastaan kapinoivilta teineiltä.
Ukkola: Särmän ongelma on kontekstin täydellinen katoaminen ja itsensä asettaminen universumin keskipisteeksi. "
💯
Vierailija kirjoitti:
Ukkola: Särmän ongelma on kontekstin täydellinen katoaminen ja itsensä asettaminen universumin keskipisteeksi. "
💯
Massansa puolesta voisi sopiakin keskipisteeksi.
Eiköhän tämän Särmän ongelman juurisyy ole siinä, että hän inhoaa itseään sellaisena kuin on, mutta kääntää tämän ympäristöstä johtuvaksi, koska ei kestä kohdata totuutta itsestään?
Onnea Suomi, olemme saavuttaneet tilanteen, jossa jopa klassisen baletin puvusto on vihapuhetta ja eksistentiaalinen uhka, kirjoittaa Sanna Ukkola.