Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

mitä neuvolassa sanotaan jos

Vierailija
14.10.2011 |

en muista koska viimesimmät kuukautiset on tullu..siis en päivälleen..en pidä niistä mitään kirjaa..saatan olla raskaana ja mietin vaan kun viimeks se ainaki kysyttiin päivälleen että koska on alkanu viimeiset menkat..kyllähän sen lasketun ajan näkee sit ekassa ultrassa eikö?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ei ole tiedossa kuinka pitkällä raskaus on. Mutta ei kai siihen niin tarkkaa päivää tarvita muutenkaan, ne laskee sen 28 päivän kierron perusteella vaikka kierto olis minkä pituinen ja laskettu aika määritellään tarkemmin sit ultrassa. Eli voit vaan heittää jonkun päivän tai sanoa ihan suoraan ettet muista tarkkaa päivää mutta joskus sillon-ja-sillon ne oli.

Vierailija
2/6 |
14.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ultrassa raskauden sen hetkinen kesto tarkistetaan joka tapauksessa.



nimim. kolme raskautta eikä ikinä muistanut menkkojen päiviä =D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en mä edes tiedä oonko raskaana, en usko, mutta niin se vaan kerta riitti esikoiseenkin niin täytyy ottaa se asenne jos tällä kertaa kävi yhtä hassusti :D



ap

Vierailija
4/6 |
14.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sain sieltä lääkärin lausunnon että alkio vastaa viikkoja 7+4. Kuitenkaan neuvolan th ei suostunut ultralla määritettyä laskettua aikaa käyttämään vaan laski sillä kiekolla 28 päivän kierron perusteella ja sai mulle viikoiksi 8+0. Sillä sit mentiin koko raskaus eikä muissakaan ultrissa sitä laskettua aikaa muutettu kun se ei heittänyt kun muutaman päivän. Että oikeasti se on ihan sama, päivä sinne tai tänne.

Vierailija
5/6 |
14.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että "niin se vaan kerta riitti esikoiseenkin"...



Tiedätkö milloin jos vain "kerta"?



Minulla oli tilanne etten myöskään aina tiedä kierrostani, hyvin epäsäännöllinen. Sitten kun odotin neljättä lastani niin lääkäri tietty kyseli milloin viimeiset menkat.



Kerroin ettei ihan tietoa mutta vauva syntyy 10 helmikuuta jos ei yli tai ali...



Lääkäri ihmetteli kuinka muka voin tietää vauvan lasketun ajan.



Kerroin että mieheni oli vain yhden vuorokauden suomessa toukokuussa (olikohan 18 tai jotain) jolloin lääkäri myönsi että näin on ja kirjoitti papereihinsa tiedot.



Vauva syntyi just 10 helmikuuta, 3600g. Kolme aiempaa vauvaani olivat lääkärin mukaan yliakikaisia, mutta ensimmäinen oikeasti käynniistettiin korkean verenpaineen takia (3260g)



Viides vauva syntyi ihmeekseni ja kierron ilmoituksen mukaan täsmälleen laskettuna aikan, en olisi uskonut kun kaksi ei ollut.



Kuudes vauva meni yli, jostain syystä. 6 päivää yliaikaisuutta ja sitten käynnistettiin korkean verenpaineen vuoksi. Vauva painoi 4500g että ravintoa oli saanut. Olin jo edellisen, viidennen, raskauden täysin levossa, ei saanut mennä työhön jne..lepo auttaa verenpaineeseen ja osan raskautta minulla lääkitys.



Kyllä vauvasi syntymä selviää ap, nykyään tarkat mittaukset jolla täsmennetään niidenkin jotka ovat kertoneet kiertonsa, onnellista odotusta ap.



Vierailija
6/6 |
14.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se ole paljoa vaivaa merkata oma kuukautiskierto kalenteriin. Itse asiassa se on aika tärkeää tietoa omasta terveydestä vaikka ei edes suunnittelisi raskautta. Merkkaan aina kuukautisten alkamispäivän, vuodon keston ja kuukautiskierron pituuden. Molemmissa raskauksissa olen tiennyt lähes päivälleen milloin hedelmöityminen on tapahtunut.