Orpo jyrähtää: Työllistäkää!
Mahtaako kukaan uskaltaa uhmata tuollaista mahtikäskyä?
Kommentit (12)
Orpo vois hypätä jyrkäteeltä alas. Mieluiten pää edellä.
Ensin Petu leikkaa irtisanomissuojaa, lakko-oikeutta ja työttömyysturvaa (yritysten ja EK:n käskystä). Ihmiset pelästyvät, eivät uskalla kuluttaa. Sitten Petu käskee yrityksiä työllistämään. WTF.
Menkää työllistämään! Muuta neuvoa ei tule.
Uskoispa.
Markkinatalouspuolueen päämies ei vissiin ole kuullut sanontaa "ei auta itku markkinoilla"
Orpo yllättyy, että työvoiman tarjonnan lisääminen ei lisääkään työllisyyttä.
Tätä olisi pitänyt tehdä jo edellisen tyttöhallituksen aikana, kohta 8 vuotta on työllisyystilanne vain ja ainoastaan huonontunut.
Asiantuntijoiden mukaan työllisyyskään ei ole lisääntynyt, voi Urpo mitäs sitä tulikaan valehdeltua eduskunnan kyselytunnilla.
Hyvä kysymys on se, ottavatko edes yrittäjät Orpon sanoja kuuleviin korviinsa, niin perusteellisesti on kaikki sössitty tällä hallituskaudella.
Vierailija kirjoitti:
Orpo yllättyy, että työvoiman tarjonnan lisääminen ei lisääkään työllisyyttä.
Ne on vaan reservissä odottamassa laskennallisia työpaikkoja.
Antaa sen pingviinin ulissa siellä napajäätiköllä. Eiköhän sillä jokupäivä aivot jäästä sula.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä kysymys on se, ottavatko edes yrittäjät Orpon sanoja kuuleviin korviinsa, niin perusteellisesti on kaikki sössitty tällä hallituskaudella.
Tarkkispetterin leikkaukset kohdistuvat erityisesti sosiaaliturvaan, asumistukeen, koulutukseen sekä terveydenhuollon maksuihin. Mikä vois mennä pieleen?🤔
Orpo näyttää mallia pistämällä lisää hoitsuja kortistoon... mutta hänhän onkin vain pääministeri. Sehän olisi sosialismia jos valtionjohto pyrkisi yhteiskuntaa ohjaamaan.