Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HS Tähdillä ei ole töitä ja tyhmä kysymys

Vierailija
08.02.2026 |

HS juttu tänään Tähdillä ei ole töitä

ei tarvitse lukea juttua välttämättä kertoo vain että näyttelijöillä ei ole töitä ja kulttuurin työläisillä yleisesti sakkaa

tämä on tyhmä kysymys ja kysyn vilpittömästi koska en tiedä jos joku voi avata

 

Eikö tällaisilla kulttuurintyöläisillä ole verkostoja toisiinsa esim käsikirjoittajat näyttelijät ohjaajat ym. tai ainakin helposti somen kautta tänä päivänä

tarkoitan sitä että eikö teoriassa olisi mahdollista tehdä yhdessä taidetta? Joo ei varmaan saa heti kuukausipalkkaa, mutta jos saisi mukaan markkinointi ihmisen tai tekisi sitäkin itse mainostamalla somessa, eikö esitysten tekeminen olisi mahdollista?

 

Ja sitä kautta työllistyminen eikä työttömyys jos ei pysyvästi niin cv:hen saisi taas yhden teoksen ja ennen kaikkea ei olisi sen varassa palkkaako joku ulkopuolinen. Jonkun muun alan tekijä voi tarvita enemmänn koneita tai muuta työn tekemiseksi ylipäänsä mutta näyttelijällä ei niin paljon tarvita muuta kuin hänet itse ja esityspaikka. Eli ei ehkä tv tuotannot onnistu mutta teatteri kyllä.

 

Vai mitä tässä en nyt ymmärrä? 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kahdeksan