Our Blindside -blogi Facebookissa ja Instagramissa
https://www.facebook.com/ourblindside/
Seuraako joku muukin tätä? Kyseessä on Utahissa asuva mormoniperhe, jossa on syntymästään näkövammainen teinipoika ja hänen pari vuotta nuorempi, tanssia harrastava ja siinä kilpaileva siskonsa. Äiti on on kotirouva (erittäin kiireinen sellainen oman näkemyksensä mukaan, vaikka lapset ovat jo isoja). Perheeseen kuuluivat myös isä ja vuoroviikoin (ehkä useamman viikon kerrallaan) hänen aiemmasta avioliitostaan oleva tytär.
Perheen äiti oli aina kovin tohkeissaan, kun bonustytär oli heillä ja teki aina juhlapyhinä postauksia tuosta tyttärestä, miten kiva oli, jos hän oli mukana juhlapäivinä tai miten surullista ja haikeaa, jos hän ei ollut. Tuo tytär poseerasi myös jonkun verran valokuvissa, eikä niistä pysty sanomaan, oliko vastentahtoisesti vai mielellään, Heti kun tuo bonustytär täytti 18, hän veti liinat kiinni ja kieltäytyi enää tulemasta tuohon toiseen kotiinsa. Tuo oli minusta tosi kummallinen kuvio, että mitä ihmettä oikein tapahtui. Mitä tuossa mahtoi tapahtua? Eikö bonustytär ollut koskaan tykännyt olla isänsä uuden perheen kanssa vai mitä ihmettä? Rouva selitti tuota sillä lailla, että bonustytär koki velvollisuuksia biologista äitiään kohtaan, mutta ei siinä minusta ole logiikkaa, koska luulisi hänen velvollisuudentunteensa koskeva isäänsä yhtälailla.
Rouvan postauksissa jokainen päivä tuntui olevan "busiest and hardest day ever", mutta sitten joskus viime syksynä alkoikin tulla "hardest times ever" ja aviomies katosi nopsaan kuvioista, vaikka he olivat tehneet paljon perheenä ja rouva aina kehui sielunkumppaniaan ja heidän suhdettaan. Lopulta hän kertoi olevansa single mam ja se sitten on rankinta ikinä (niin kuin vähän kaikki vaikuttaa olevan hänen superlatiivien täyttämässä elämässään). Tuo oli minusta tosi hämmentävää, että mitä tuossa oikein tapahtui noin nopeasti. Siitä ei nimittäin ollut minusta kuin muutama kuukausi aikaa, kun he olivat vielä yrittäneet lasta. Olisivatkohan olleet lapsettomuushoidoissa, jos oikein muistan. Ainakin yksi keskenmeno heillä oli ollut, ehkä useampikin. Ainoa mihin minä kiinnitin huomiota, oli yksi maininta, jossa rouva kirjoitti miehensä olevan jotenkin eri mieltä tyttärensä tanssiharrastuksesta. Mahtoikohan tuossa olla eripuran alkusyy? Minua ihmetytti hieman, miten kohtuullisen uskonnollisen mormoniperheen tyttären annettiin esiintyä show-tanssikilpailuissa, vaikka mormonit taitavat yleensä olla aika puritaanisia. Luulisi myöskin eroamisen kynnyksen olevan korkean noissa piireissä vai oliko rouva kuitenkin uskonnollisempi, kuin miehensä? Yhdessä perheenä kuitenkin kävivät kirkossa.