Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Harkimo - Tämän hetken järjen ääni

Vierailija
28.01.2026 |

"Olen jo aiemmin sanonut moneen kertaan, että lupaukset eivät pidä paikkaansa ja nyt myös VTV eli Valtiontalouden tarkastusvirasto on sen laskenut eli hallitus puhuu kymmenestä, mutta todellinen säästö on enintään 3,5 miljardia euroa.

Orpon ja Purran puheilta on pudonnut pohja pois eikä tarvitse ihmetellä, miksi suomalaisten veronmaksajien ja yrittäjien luottamus talouteen ja poliittiseen päätöksentekoon on niin huonoa kuin se on, Harkimo sanoo.

 

Harkimon mukaan epäonnistumisia on iso nippu.

Soteen uppoaa miljardeja, mutta silti ihmiset eivät saa hoitoa ja hoivaa. Työllisiä piti tulla 100 000 lisää, mutta tuli saman verran työttömiä. Työttömyys on karmea tilanne niin ihmiselle itselle kuin hänen perheelleen. Erityisesti nuorten tilanne on erittäin huolestuttava.

Työttömyysmenojen piti laskea ja verotulojen vastaavasti kasvaa. Tukia leikattiin, mutta toimeentulotuki kasvoi saman verran. Näistä syntyy se miljardien aukko lupausten ja todellisuuden väliseen ristiriitaan, mikä on erittäin huolestuttava tulevaisuuden kannalta.

Harkimo nostaa esiin lisäksi suurituloisten verojen alentamisen, yritysten verotuksen alentamisen ja sen, että rahaa löytyy esimerkiksi Turun tunnin junaan.

Nämä ovat täysin väärin ajoitettuja. Yhteisöveron alennus on aivan liian kaavamainen ja valuu suoraan osinkoina suurten pörssiyhtiöiden omistajille. Tässä talouden tilanteessa ensi vuoden alkuun suunniteltu yhteisöveron alennus pitäisi ehdottomasti perua.

Kun haluamme talouden kasvuun, pitäisi veronalennukset paremmin kohdistaa yrityksiin, kun ne investoivat. Palkansaajien veronalennukset pitäisi kohdistaa pieni- ja keskituloisiin, koska heillä lisätulo menee kulutukseen. Eivät suurituloiset kuluta lisää, koska eivät tarvitse mitään, Harkimo sanoo.

Harkimon mukaan Suomi on erittäin vakavassa tilanteessa ja tällä menolla Kreikan tiellä.

Jos emme nyt ryhdistäydy ja pysty tekemään uskottavaa pitkän tähtäimen suunnitelmaa, saamaan taloutta kasvuun ja julkista taloutta tasapainoon, tulevat EU-komission ja IMF:n virkamiehet leikkaamaan palkkoja ja eläkkeitä 20-30 prosentilla ja tekemään muita rajuja leikkauksia julkisiin palveluihin kuten Kreikassa tehtiin. Nyt on viimeinen hetki ottaa homma omiin käsiin. Tyhjät lupaukset ja katteettomat puheet saavat jo riittää, Harkimo sanoo."

 

 

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ebc14099-8218-4093-b9b7-709eff567…

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla