Oli tarkoitus osallistua pihabongaukseen mutta EI YHTÄÄN LINTUA! 🐦🐦🦆
Lintulauta ollut koko aamun täysin tyhjä, on pähkinää, talipalloja, rasvapötkö, kuorittuja auringonkukansiemeniä. Ei höyhentäkään!
Kommentit (6)
Raaseporissa näen vain talitinttejä ja sinitiaisia tänä vuonna. Kaikki muut poissa. Aiemmin oli urpiaisia, tiklejä, punatulkkuja, vihervarpusia, keltasirkkuja, kuusitiainenkin kävi. EI tänä vuonna.
No nyt ymmärrän, miksi meidän portinpielessä on lintubongareiden autoja. Näköjään taas on se aika, kun tullaan IBA-alueelle kuin omaan pihaan ja ryhdytään tekemään luetteloa linnuista, joita ei ihan jokapihassa olekaan.
Joku tirppa karjuu jossain lähistön puussa, muita ei juuri näy.
Ei vieläkään. Ihan kuin joku olisi varoittanut niitä että älkää menkö tänään, siellä on joku kyylä ikkunan takana 🤔
Ap
eipä näy täällä muita kuin naakkoja. ne on kyllä kivoja ja positiivisia lintuja. Minä joka päivä käyn niitä auringonlaskiessa tervehtimässä kun menevät yöpymispuuhunsa. Kauhea naurunmetakka kuluu korkeasta kuusiaidasta kun siellä valmistautuvat nukkumaan. Ne nykyään jo vastaa minulle kun kyseessä on laji jolla on hyvä muisti. kun saisivat vain olla rauhassa.