Voiko graavilohta tehdä pakastetusta lohesta/kirjolohesta?
Pakastimessa olisi lohifile. En muista onko kirjolohta vai mitä lohta. Mutta voiko siitä tehdä graavilohta? Ja miten? Voiko suolat ja sokerit laittaa jäiseen kalaan, ja otanko sen samalla jääkaappiin? Onnistuuko, ja ehtiikö valmiiksi jouluaatoksi?
Kommentit (6)
Onnistuu. Sulaneeseen kalaan suola ja ehtii aatoksi.
Minulla on sama
Ehtiikö aatoksi, jos ottaa huomenna pois pakasteesta ja laittaa illalla graavaukseen?
Kannattaa alkaa kattoo ohjeita netistä kauan se graavaantuu, ehtiikö pakastekalasta tehdä. Tai tuleeko tuorekalasta parempaa yms. Mun puoliso hoitaa ja tekee kalat. Mun ei tartte päätä vaivata asian suhteen. Tekee tai on tekemättä. Hän haluaa kalaa joulupöytään, niin hommaa sen miten haluaa. Hän taas ei halua porkkana ja lanttulaatikoita,niin minä joko ostan valmiina tai teen itse. Hänen ei tartte murehtia niistä.
Graavaus tehdään tuoreeseen kalaan kai se pakastettuunkin onnistuu, mutta kalan tulee olla kyllä sula. Graavaus kestää vähintään vuorokauden, usein pari päivää ettei pinnasta vain tule suolainen muun kalan ollessa suolaton.
Itse tekisin jäisestä kalasta uunilohta
Ohjeita löytyy netistä.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on sama
Ehtiikö aatoksi, jos ottaa huomenna pois pakasteesta ja laittaa illalla graavaukseen?
1) Pitää olla kunnolla sulanut
2) Riippuu lohen koosta, kannattaa varata pari vuorokautta suolautumiseen.
Ensin sulatus, sit suolaus.