On täysi virhearvio kuvitella ihmisten ottavan vastaan osaamistaan alempia työtehtäviä.
Sitä ei tule tapahtumaan. Sen takaa täsmähaut ja sen, että koskaan palkkaava esihenkilö ei palkkaa itseään kovempaa.
Kommentit (5)
Yleisesti ottaen suomalainen työtön ei ota vastaan mitään työtä. Tämä on nähty nimenomaan hyvänä aikana, kun työpaikkoja on ollut reilusti tarjolla, mutta työvoimaa ei ole saatu.
Suurin este tässä on köytännössä tekryjärjestelmä, ei ola olemassa vastaanotettavia työtehtäviä. Jokaikiseen avoimeen paikkaan haetaan ja vain yksi valitaan.
Vierailija kirjoitti:
Yleisesti ottaen suomalainen työtön ei ota vastaan mitään työtä. Tämä on nähty nimenomaan hyvänä aikana, kun työpaikkoja on ollut reilusti tarjolla, mutta työvoimaa ei ole saatu.
Seuraavaksi joudut kertomaan, kuinka työpaikka otetaan vastaan. Siitä on nimittäin epäselvyyttä. Yleensä on harperttu useita työpaikkoja ja hyvällä tuurilla on saatu viesti, ettei valinta kohdistunut hakijaan.
Muna kovana seuraan näitä tarinoita. Pitääkö näille oikein runkata?
Pitää muistaa osaaminen ja koulutus on asia erikseen. Itse olen pyrkinyt palkkaamaan töihin itseäni fiksumpia henkilöitä, mutta aina ei ole koulutus ja osaaminen kohdanneet. Työ kuin työ on opettavaista ja kehittää työntekijää, jos hän ymmärtää tehtävänsä.