Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuleeko itse tehty piparkakkutaikina edullisemmaksi kuin kaupan valmistaikina?

Vierailija
17.12.2025 |

Talous kireällä ja yritän miettiä kaikki niin, että en tuhlaa ylimääräistä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta sitten vaikka tyyliin vähän yli eurolla joku valmis pipari paketti jos pakko saada piparia mut ei ole rahaa.

Vierailija
2/5 |
17.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarvikkeiden hankinta tulee ainakin kerralla kalliimmaksi, mutta sitten niitä piparkakkuja saa sitten enemmän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

nostan

Vierailija
4/5 |
17.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kinuskikissan piparkakkutaikina painaa noin 1,3kg.

 

200g margariinia = 0,2e
1,5dl siirappia = 0,75e
2,5dl sokeria eli 200g = 0,16e
2 munaa = 0,43e
11dl jauhoja eli 550-600g = 0,5e
Piparkakkumaustepussi 0,79e
Leivinjauhe 0,1e
Hinta n. 3e. Kilohinta 2,3e.

 

S-ryhmän piparkakkutaikina on 500g 1,89e eli 1kg = 3,78e.

 

Jos sulla ei oo siirappia kotonsa, niin koko pullo on 2,19e (750g), mistä riittää kolmeen taikinaan. Hinnat Prisman hintoja.

Vierailija
5/5 |
17.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kinuskikissan piparkakkutaikina painaa noin 1,3kg.

 

200g margariinia = 0,2e
1,5dl siirappia = 0,75e
2,5dl sokeria eli 200g = 0,16e
2 munaa = 0,43e
11dl jauhoja eli 550-600g = 0,5e
Piparkakkumaustepussi 0,79e
Leivinjauhe 0,1e
Hinta n. 3e. Kilohinta 2,3e.

 

S-ryhmän piparkakkutaikina on 500g 1,89e eli 1kg = 3,78e.

 

Jos sulla ei oo siirappia kotonsa, niin koko pullo on 2,19e (750g), mistä riittää kolmeen taikinaan. Hinnat Prisman hintoja.

Tarkka vastaus. Ohiksena lisään vielä sähkön hinnan ja leivinpaperin. Tarkempi hinta määräytyy sähkösopparin mukaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kolme