Luomet ja näppylät kasvoissa
Monilla on kasvoissa paljonkin erikokoisia ja -näköisiä luomia ja näppylöitä. Eivätkö ne häiritse heitä itseään? Ovatko osa persoonallisuutta vai miksi niitä ei poistateta?
Voin myöntää, että minua ne häiritsevät. Ja nyt en tarkoita ns. kauneuspilkkuja.
Keskusteluissa ja kohtaamisissa ne vievät liian suuren huomion. Ja on epäkohteliasta katsoa muuhun suuntaan puhuttaessa.
Kommentit (12)
No, on ne oikeesti ruman näköisiä, ja kuten ap sanoi kyllä niitä tuijottaa.
Maksaa poistattaa, eivät poista perusterveydenhuollossa. Iholääkärit tuntuu olevan todella vastaan näiden poistamista. En tiedä mistä johtuu.
Haluaisin että pääset juttusille erään ihmisen kanssa jolla on posket ja kaula täynnä ateroomia. Siinä sinulle katseltavaa ja toivottavasti vaivaa oikein paljon.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on useampi luomi kasvoissa, sellaisia ruskeita ja karvaisia. Ei häiritse ollenkaan itseäni, eikä tulisi siis mieleenkään niitä poistattaa. Ovat osa minua.
Jotenkin erikoista kyllä, jos toisen ihmisen luomet noin häiritse kuin sinua häiritsee. Ei siihen auta sun muu kuin sopeutua. Samoin kuin välillä täytyy katsella huonohampaisia, kyömynenäisiä, lihavia, kaljuja, sun muita ei niin kauniita. Ei siitä kannata ongelmaa tehdä.
Sama täällä, luomia on muutama kasvoissa ja yksi nenänpäässä. Nenänpäässä olevan tarkastutin toki. Poskeen ja leukaan tulee yksi yksinäinen musta paksu karva, seuraan sitä ja nyppäsen pois kun on tarpeeksi pitkä. Hätäsektiossa ajelivat alapään ja se riitti, en vapaaehtoisesti halua sitä kutinaa. Olkaa te pilluposliineja ja siloturpia, minä menen näillä. Sopiiko?
Ja pilluposliini liittyy tähän keskusteluun, miten?
Poistattaminen ei takaa siistiä lopputulosta vaan lopputulos voi olla kamalampi.
Ei rahaa osalla hoidattaa pois. Tai osa lääkäreistä ei tee poistoja.
Luultavasti monikin voisi poistattaa, jos tarjoudut maksamaan poistatuslaskut. Mulla leikattiin 1 luomi (muista kuin kosmeettisistä syistä) ja voin kertoa että aika tyyristä on yksityisellä. Julkinen ei hoida esteettisiä asioita. Moni luomi myös uusiutuu, eli saa joskus parikin kertaa poistella samaa kohtaa...
Joillekin voi tulla usea, jolloin leviävien arpien vuoksi kaikkia ei saa pois. Erilaisia ihoja.
Kuulostaa ennemminkin siltä, että sinun kannattaisi poistattaa silmäsi.
Minulla on paljon luomia kasvoilla. Kaksi ruminta/isointa olen poistattanut. Kasvoista ei mielellään poisteta luomia, sain noista kahdestakin vääntää aikani lääkärin kanssa ja kallistakin se on. Tiedän olevani ruma, mutta elämä on nyt on muutenkin paskaa.
Mulla on useampi luomi kasvoissa, sellaisia ruskeita ja karvaisia. Ei häiritse ollenkaan itseäni, eikä tulisi siis mieleenkään niitä poistattaa. Ovat osa minua.
Jotenkin erikoista kyllä, jos toisen ihmisen luomet noin häiritse kuin sinua häiritsee. Ei siihen auta sun muu kuin sopeutua. Samoin kuin välillä täytyy katsella huonohampaisia, kyömynenäisiä, lihavia, kaljuja, sun muita ei niin kauniita. Ei siitä kannata ongelmaa tehdä.