Mitä teillä on tänään ruoaksi?
Kotitekoista vai pizzaperjantai? Tai voihan se pizzaperjantain pizzakin olla kotitekoista..
Kommentit (9)
Tein keittoa. Perunaa, kukkakaalia ja aurinkokuivatut tomaatit -tuorejuusto. Sen kanssa raejuustoa ja tuoretta sämpylää oivariinilla. Jälkiruoaksi suklaapatukka.
Ostin ensimmäistä kertaa sitä nauta-herneproteiinijauhelihaa ja tein bolognesekastikkeen jonka söin spagetin kanssa. Ihan hyvää siitä tuli.
Paistaessani huomasin että tuote tuoksuu miedommin kuin tavallinen jauheliha ja makukin on miedompi. Tuotteessa on vähemmän rasvaa kuin tavallisessa jauhelihassa joten laitoin vähän reilummin oliiviöljyä paistinpannulle. Myös mausteita, mm. valkosipulia, laitoin enemmän.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Vierailija kirjoitti:
Tein keittoa. Perunaa, kukkakaalia ja aurinkokuivatut tomaatit -tuorejuusto. Sen kanssa raejuustoa ja tuoretta sämpylää oivariinilla. Jälkiruoaksi suklaapatukka.
Saako teille tulla syömään? Voin tuoda tuoretta kotitekoista pullaa jälkiruokakahvin kaveriksi.
Lapsi halusi lihapullia, joten niitä sitten. Saas kattoo viittiikö tehdä perunamuussin lisäksi vai keitetäänkö ihan vaan makaronia. Ehkä keitetyt porkkanat sopis tuohon lisäksi.