Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oikeisto vastusti itsenäisyyttä!

Vierailija
23.11.2025 |

Porvarit eli oikeisto vastusti itsenäisyyden julistamista Porvarien esitys voitti silloin. SDP halusi itsenäistyä Venäjän kanssa neuvottelen ja porvarit yksipuolisesti vastusti. Suomi itsenäistyi käytännössä SDP:n ehdottamalla tavalla koska tunnustus haettiin Leniniltä. Porvarit yritti kyllä yksipuolista itsenäistymistä mutta se tyssäsi siihen kun länsi ei halunnut tunnustaa Suomen itsenäisyyttä yksipuolisesti ilman Venäjää.



SDP yritti itsenäistää Suomea jo kesällä 1917 mutta se tyssäsi porvarien vastustukseen.



Savon työmies -lehti irvaili heinäkuussa 917 pääkirjoituksessaan porvarien yllättävälle venäläismyönteisyydelle:



"Sosialidemokraattinen liike on yhä kasvanut ja voimistunut ja uhkaa käydä [suurporvaristolle] ylivoimaiseksi. Köyhälistöliikkeen pelko on niissä piireissä synnyttänyt omituisen vetovoiman Pietaria kohti." https://yle.fi/a/3-9710204



Eduskunta 15.11.17 julistautui SDP:n johdolla korkeimman vallan haltijaksi Suomessa ja porvarit vastusti. 15.11.17 oli käytännössä itsenäisyyspäätös ja se on mainittu myös itsenäusyysjulistuksessa ja siinä lukee näin "Suomen Eduskunta on 15 päivänä viime marraskuuta, nojaten maan Hallitusmuodon 38 :ään, julistautunut korkeimman valtiovallan haltiaksi sekä sittemmin asettanut maalle hallituksen, joka tärkeimmäksi tehtäväkseen on ottanut Suomen valtiollisen itsenäisyyden toteuttamisen ja turvaamisen."



Oikeisto on siis vastustanut Suomen itsenäisyyttä ihan alusta asti. Kaikki oikeistolaiset on kansanvihollinen.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs nyt ne mutkusanna röllipeikot?

Vierailija
2/4 |
23.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeistolaiset eivät edes halunneet tasavaltalaista demokratiaa, vaan monarkian Saksasta - ja myöhemmin fanittivat Fuhreria. Loogista, että nyt fanittavat uusfasistista Usaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on sellaista faktaa ettei oikeistolaiset uskalla edes kommentoida. Taitavat paniikissa poistella tätä.

Vierailija
4/4 |
23.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan yhdeksän