Eikö sähkönmyyjä laskutakaan varttihintojen mukaan?!
Katselin BF sähkötarjouksia ja tuli tsekattua nykyinen sähköyhtiöni myös.
Huomasin, että "pörssisähkö hinnoitellaan tunneittain", vaikka nykyään on tuo 15 min välein vaihtuva varttihinta.
Tämähän on järjetöntä! Ei minun kannatakaan tähdätä kulutushuippuja halvimpiin 15 min jaksoihin, jos kerran maksan saman tunnin keskiarvohinnan. Pöh.
Onko muilla sopimuksia, jotka veloittavat sähkön oikeasti käyttöhetken mukaan?
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Sulla on vääränlainen mittari. Vaihdata se, niin sit voivat veloittaa oikein. Siihen meneekin sun vuoden sähköjen hinta.
Asun kerrostalossa, mittarit on vaihdettu uusiin. Mikä mättää?
Mökillä on sähkölaitoksen asentama mittari. Ei niitä itse vaihdella uusiin.
Kun tulee mittari. Alan katsoa kaavioita vartinperusteella.
Mut tänään astianpesukone on kiinni. Huomenna laulaa sisältönsä. Ja pöydällä olevat ja huomisen tiskit. 2-3 kertaa. Vois vaikka leipoa pullaa.
Olen huomammut, että usein on halvinta xx:45 eli siis varttia vaille tasatunnin, seuraavaan tasatuntiin asti. Miksiköhän hinta näin oireilee?
Huomenna pyykkipäivä ja saunapäivä. Jes!
Sulla on vääränlainen mittari. Vaihdata se, niin sit voivat veloittaa oikein. Siihen meneekin sun vuoden sähköjen hinta.